Choroby zeleniny patří spolu se škůdci k nejčastějším příčinám, proč jsme zklamáni z úrody, nebo spíše neúrody na našich zahrádkách. Celé to snažení přijde vniveč, pokud včas nezakročíme. Budete-li vědět, jak se jednotlivé choroby projevují, spíše s nimi začnete bojovat včas.
Mozaika okurek
Mozaika okurek (Cucumber mosaic virus) je choroba způsobená virem, který přenášejí mšice. Poznáte ji na listech, květech i plodech. Mladé listy okurek jsou mozaikovitě strakaté, mají sražený vzrůst, rostliny celkově tvoří méně květů, plody jsou malé a mají na sobě žlutozelené skvrny. Pokud necháte chorobu bez zásahu, mohou celé rostliny zvadnout a uhynout. Protože je choroba způsobená výhradně mšicemi, doporučuje se boj s mšicemi zahájit co nejdříve. Dopřejte ve vaší zahradě místo slunéčkům sedmitečným a škvorům, což jsou přirození nepřátelé mšic. Můžete mšice odstraňovat i mechanicky. Prostředky proti mšicím používejte pouze schválené a nejlépe biologické. Nemocné rostliny ihned odstraňujte, abyste předešli rozšíření na další.
Padlí okurkové
Padlí okurkové, někdy nazývané také pravé padlí, způsobené Eriosiphe cichoraceum nebo Sphaeroteca fuligenea, poznáte podle šedobílých, jakoby moučnatých skvrn na listech okurek. Tyto skvrny se později slévají, až pokryjí celý list. Když se vám na okurkách objeví první skvrny, musíte postříkat rostliny jakýmkoliv organickým fungicidem (nejlépe obsahujícím síru). Postřiky byste měli provádět za teplého, slunného a nedeštivého (samozřejmě i nevětrného) počasí.
Bakteriální skvrnitost okurek
Tato choroba je způsobena bakteriemi Pseudomonas syringae a poznáte ji podle toho, že na okurkách se objevují průhledné, černavě zelené, mnohoúhelníkovitě ohraničené skvrny na listech. Za deštivého počasí se na spodních částech listů nacházejí slizovité kapky, které obsahují bakterie. Většinou dochází také ke znetvoření plodů. Pomocí je postříkat okurky přípravky s obsahem mědi – většinou bude potřeba opakovaný postřik. Napadené rostliny ihned ničte. Příští rok ani několik dalších let určitě nepěstujte okurky na tomtéž pozemku!
Virová mozaika celeru
Virová mozaika celeru je způsobena virem (Celery mozaic virus) a způsobuje to, že celer koncem léta málo roste, mladé listy jsou charakteristické světlou žilnatinou a napadené rostliny vytvářejí jen malé bulvy. Protože virus (stejně jako výše u okurek) roznášejí mšice, musíte proti nim bojovat. Napadené rostliny ihned odstraňujte, jen tak předejdete přenosu choroby na další sadbu.
Strupovitost bulvy celeru
Strupovitost nebo též korkovitost (Phoma apiicola), vypadá tak, že na bulvách jsou strupovitá hnědá místa, z nichž se později šíří hniloba (zejména při uskladnění), listy z vnější strany žloutnou a mají hnědé skvrny. Prevencí je především nehnojit pozemek dusíkatým hnojivem, nepoužívat čerstvý chlévský hnůj, nevysazovat celer příliš hustě (využijte třeba jeho symbiózu s okurkami), vysazujte jej mělce (aby vršek bulvy vyčníval nad povrch) a neudržujte půdu příliš vlhkou.
Bakteriální vadnutí rajčat
Tato choroba je způsobena bakterií Clavibacter michiganensis. Nemoc se projevuje vadnutím listů a výhonů, ale nakonec napadne celou rostlinu a ta uhyne. Prevencí bývá omýt tyče, které dáváte k rajčatům, 5% roztokem formaldehydu. Rostliny pak můžete stříkat nebo zalívat prostředkem s obsahem mědi. Napadené rostliny je nejlepší spálit, jinak se bakterie dostane do půdy a napadne další generace rajčat.
Rakovina rajčat
Rakovina rajčat neboli také černá hniloba rajčete je způsobena houbou Didymella lycopersici a projevuje se tím, že celá rostlina náhle zvadne. Když se podíváte na kořenový krček, bude černý. Napadená rostlina rychle odumře. Prevencí je hlídat kořenový krček, aby byl v suchu, pomůžou i schválené fungicidy. Když chorobu objevíte včas, můžete ještě rajče zachránit tím, že k rostlině přihrnete zeminu – díky tomu se nad postiženým místem vytvoří nové kořeny.
Antraknóza fazolu, antraknóza hrachu
Antraknóza způsobená houbou Colletotrichum lindemuthianum napadá zejména luštěniny (fazole, hrách). Poznáte ji podle toho, že na listech i luscích budou nepravidelné hnědé skvrny s tmavým okrajem. Bohužel houba přechází i na semena v luscích, a ta se tak stávají nepoživatelná. Existuje prevence: nakupujte zdravé osivo a mořte jej na sucho před vysetím, nevysévejte semínka příliš hustě, často střídejte místa pěstování luštěnin a po sklizni raději všechny rostliny spalte.
Bakterióza fazolu
Bakterióza nebo také skvrnitost fazolu je způsobena bakterií Pseudomonas phaseolica a projevuje se světlými skvrnami na listech, které se rychle šíří, listy pak žloutnou a usychají. Na luscích se také objevují skvrny a bohužel i tato choroba přechází na semena, která se stávají nepoživatelná. Prevence opět spočítá v tom, že budete kupovat zdravou sadbu, nejlépe rezistentní, semena před setím namoříte na sucho, a pokud se k vám choroba přesto dostane, všechny napadené části rostlin spálíte.
Sněť cibulová
Choroba sněť cibulová (Urocystis cepulae) je velmi nakažlivou chorobou, která způsobuje, že listy cibule se zbarvují do modrozelena, poté prasknou a zčernají. Velká část takto napadených rostlin odumře. Prevencí je namoření cibule před výsadbou. Pokud se ale sněť vyskytne na vašem pozemku, neměla by se tam pak pěstovat cibule následujících deset let!
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz