pracovni stul

Jak si zařídit pracovní místo, které budete milovat

13.4.2022
1 081 Zobrazení

Ať už pracujete z domova, máte několikrát týdně home office nebo používáte domácí kancelář jen několikrát do měsíce na domácí účetnictví, je důležité, aby byl váš pracovní kout nejen efektivně a logicky uspořádaný, ale aby také vyzařoval pohodu a cítili jste se v něm příjemně. To platí dvojnásob, pokud zařizujete či upravujete své pracovní místo v kanceláři, kde trávíte osm a více hodin denně.

Pohodlné sezení

Dvě základní věci jsou židle a stůl. Kancelářský stůl musí být dostatečně prostorný abyste na něj mohli pohodlně umístit vše, co ke své práci potřebujete, a zároveň měli o dostatek volného prostoru. Měl by nabízet i adekvátní množství úložných prostor. Židle musí být pohodlná, ergonomická a ideálně umožňovat více variant sezení. Na židli se opravdu nevyplatí šetřit, protože pokud budete trávit osm hodin denně sezením na neergonomické židli, velmi brzy se to odrazí na vašem zdraví. 

Vybírejte proto takovou, která podporuje zdravé sezení. Jako alternativu můžete využívat gymnastický míč a se židlí jej střídat. Sezení na míči vám pomůže protáhnout ztuhlé svaly a prokrvit celé tělo. Nezapomínejte ale na to, že při sezení na míči vám chybí opora zad a při dlouhém používání míče by se vám začala kulatit záda. Tuto pomůcku tedy kombinujte se sezením v kancelářském křesle. 

Mějte vše po ruce

Není nic horšího, než když musíte co pět minut opouštět své pracovní místo, abyste si došli na jednu stranu pracovny do skříňky pro sešívačku a do druhého rohu místnosti pro vytisknutý dokument. Snažte se proto umístit všechny věci, které k práci potřebujete na dosah, abyste nemuseli často vstávat. K tomu vám dopomůže dostatečně prostorný pracovní stůl, úložné prostory (můžete využít i pojízdné kontejnery pod stůl, pokud se vám úložného prostoru nedostává), tiskárna včetně papírů vedle stolu nebo přímo na něm, pokud na ni máte prostor.

Květiny jako skvělé společnice při práci

Pokud už máte kvalitní židli, prostorný a efektivně uspořádaný stůl a veškeré prostředky a pomůcky, které ke své práci potřebujete, věnujte chvíli výběru květin. Květiny na pracovišti jsou důležitější, než by se mohlo zdát. Četné vědecké studie prokázaly pozitivní účinky rostlin v pracovním prostoru:

  • Rostliny snižují stres.
  • Pomáhají zvyšovat produktivitu.
  • Pomáhají snižovat míru nemocnosti a počtu pracovních absencí.
  • Zatraktivňují pracovní prostory pro uchazeče o zaměstnání.
  • Čistí vzduch.
  • Pomáhají snižovat hladinu hluku,
  • Podporují kreativitu.

Jednoduše řečeno, pohled na květiny vám vykouzlí úsměv na tváři a vůně květin vás navíc dokáže uvolnit a zbavit úzkosti. Vdechování sladké vůně květin má relaxační a antistresový účinek. Je vcelku jedno, jaký typ rostliny zvolíte, fíkus i orchidej vám prokáží víceméně stejnou službu. Pozitivní účinky mají samozřejmě i řezané květiny.

Zpříjemněte si prostředí veselými barvami a dekoracemi

Zastánci psychologie barev tvrdí, že zelená barva působí uklidňujícím a uvolňujícím dojmem, zlepšuje náladu a podporuje dobrou energii. Takže použití těchto odstínů v kanceláři má podobný účinek jako umístění rostlin. Pokud se tedy nemůžete nebo nechcete obklopit rostlinami, zkuste se alespoň obklopit zelenou barvou na stěně či na obrázcích či dekoracích. Zvolte nějaké doplňky ve veselých barvách, abyste v průběhu dne přijímali vizuálně pozitivní podněty, které vám zlepší náladu.

———Komerční článek———

Zanechte komentář