salat

Odrůdy salátů, které jsou vhodné pro pěstování na zahradě

Salát: Je libo hlávkový, ledový, listový, nebo dokonce ozimý? Ano, tak to všechno jsou různé druhy salátů, které mají mnoho dalších odrůd. Vyzkoušejte je jeden po druhém, abyste viděli, jaké mají vlastnosti a jak vám budou chutnat v kuchyni.

Salát hlávkový

Salát hlávkový neboli také locika setá/locika salátová (lat. Lactusa sativa var. capitata) je letnička nebo dvouletá rostlina tvořící hlávky ze zelených, načervenalých nebo tmavě červených listů – podle odrůdy. Většinou se dá pěstovat ze semínek ve volné půdě i ve skleníku, nebo z předpěstované sadby vysazovat. Důležitá je mělká výsadba do lehčí půdy s dostatkem živin, pěstujeme na slunném místě.

salat hlavkovy - Odrůdy salátů, které jsou vhodné pro pěstování na zahradě

Zdroj foto: Rasbak 13:13, 20 May 2007 (UTC), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Odrůda „Červánek“

Tato odrůda se hodí pro pěstování ve skleníku, i rychlení v zimě, ve volné půdě jej vyséváme pouze na jaře. Je to červená odrůda (již podle názvu), která vytváří pevné hlávky střední velikosti.

Odrůda „Orion“

I tato odrůda je vhodná pro pěstování ve sklenících, fóliovnících, i pro rychlení během zimy. Na volné záhony vyséváme na jaře. Zelené hlávky jsou pevné, střední velikosti.

Odrůda „Safír“

Odrůda je vhodná do skleníků i na rychlení. Vysévat do volné půdy lze během jara i léta. Má velké hlávky se světle zelenými listy.

Odrůda „Smaragd S“

Zajímavá odrůda se zelenými listy, která se dá pěstovat ve sklenících na jaře, do volné půdy se vysévá také na jaře a v obou případech je velmi výnosná. Je to zelenolistá odrůda.

Odrůda „Dětenická atrakce“

Tato odrůda je letní odrůdou salátů, která se dá ve volné půdě pěstovat od jara do pozdního léta. Výhodou je, že tvoří pevné hlávky, je odolná vůči vybíhání do květu a středně odolná vůči chorobám. Je vhodná pro postupnou sklizeň, má výbornou chuť a hodí se jako zařazení do jídelníčku při redukčních dietách.

Odrůda „Stupický kamenáč“

Tato odrůda má pevnější hlávky a jako málokterý salát se dá pěstovat i v truhlíku na balkoně. Je vhodná i k rychlení, ale má tendenci v létě vybíhat do květů.

Odrůda „Mona“

Tato odrůda je vhodná pro vysévání do skleníku na podzim, v létě a koncem léta až do září se dá pěstovat na volné půdě. Je vhodná pro postupnou výsadbu a sklizeň během celého léta.

Odrůda „Zlatý tenisák“

Tato miniodrůda (i podle názvu) je vhodná pro pěstování ve skleníku, na volném záhoně i v truhlíku. Hlávky rychle rostou a dají se sklízet mladé i plně dozrálé.

Ozimé saláty

Odrůda „Altenburský“ je vhodná pro podzimní výsev, výborně vydrží přes zimu v půdě, na jaře rychle roste a je celkem výnosný. Odrůda „Humil“ je rovněž vhodná pro podzimní výsev, jen potřebuje mírně chránit přes zimu – netkanou textilií a chvojím.

ledovy salat - Odrůdy salátů, které jsou vhodné pro pěstování na zahradě

Zdroj foto. pixabay

Ledové saláty

Ledové saláty znáte nejspíše z obchodů, ale některé odrůdy si můžete vypěstovat na vlastní zahradě. Patří sem například odrůda „Zeus“, která je se dá pěstovat na jaře i v létě a je velmi výnosná a chutná. Další možností je odrůda „Pražan“, která se pěstuje zejména v létě, tvoří velké hlávky a je také velmi chutná.

listovy salat - Odrůdy salátů, které jsou vhodné pro pěstování na zahradě

Zdroj foto: pixabay

Listové saláty

Listové saláty/česáčky (lat. Lactura sativa var. crispa) se od hlávkových liší tím, že je sklízíte postupně, tj. postupně odlamujete listy, zatímco další dorůstají. Dobrá je odrůda „Dubáček“, která se dá pěstovat od jara do podzimu, dále pak odrůda „Roset“, která má červené listy s velmi dobrou chutí, nebo odrůda „Record“ rovněž s červenými listy, které jsou atraktivní a chutné.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář