hrach

Které odrůdy hrachu se vám budou nejlépe pěstovat

Hrách: Z dostupných druhů a kultivarů hrachu si vyberte ten, který se bude nejvíc hodit do vašich podmínek, bude splňovat vaše chuťové požadavky i požadavky na výnos.

Hrách

Hrách obecně potřebuje ke svému růstu a dobrému výnosu hlinité nebo hlinitojílovité půdy s neutrálním až mírně kyselým pH, pravidelnou zálivku, dostatečné kypření půdy a oporu. Hrách je vhodné vysévat brzy na jaře – na přelomu března a dubna, řádky by měly být vzdálené 15 cm a jednotlivá semínka od sebe 5 cm, sít byste měli do hloubky 5 až 7 cm. Každý další výsev je možný během léta až do podzimu. Hrách klíčí do 14 dnů a jeho vegetační doba je kolem 80 až 90 dnů, a tak můžete sklízet prakticky po celý rok.

Hrách dřeňový

Nejčastěji pěstovaným druhem hrachu je tzv. hrách dřeňový (lat. Pisum sativum var. medullare), který byl vyšlechtěn z planě rostoucích odrůd. Má mnoho zajímavých kultivarů, které můžeme rozdělit na rané (včetně velmi raných), polorané a pozdní.

Gloriosa

Kultivar „Gloriosa“ patří k těm velmi raným. Má vegetační dobu 83 dní, dorůstá až 69 cm, semena jsou velká, středně zelená. Odrůda poskytuje vysoký výnos.

Cezar

Ranou odrůdou je Cezar. Má vysoké výnosy, dorůstá až 60 cm, semena jsou vhodná k přímému konzumu, pro další zpracování i k mražení.

Junos

Další ranou odrůdou je Junos. Ten má vegetační dobu 85 dní, dorůstá 54 cm, dosahuje vysokého výnosu, semena jsou středně velká až velká a mají zelenou až tmavozelenou barvu.

Goral

Opět ranou odrůdou je i Goral. Vegetační doba je 84 dní, dosahuje délky 68 cm. Výnos je vysoký až velmi vysoký, semena jsou malá až středně velká, středně zelené barvy.

hrach plody - Které odrůdy hrachu se vám budou nejlépe pěstovat

Zdroj foto: envato

Vladan

Poslední ranou odrůdou je Vladan. Má vegetační dobu 90 dní, dorůstá 70 cm (asi nejvíce ze všech odrůd). Výnos je vysoký, semena středně velká tmavě zelené barvy.

David

Poloranou (v některých zdrojích označovanou jako polopozdní) odrůdou je David. Má vegetační dobu 87 dní, dorůstá 69 cm, mívá vysoké až velmi vysoké výnosy. Semena jsou malá až středně velká – v lusku jich bývá okolo 9, a mají středně zelenou barvu.

Ambasador

Poloraná odrůda Ambasador má vegetační dobu 88 dní, dorůstá 60 cm, má vysoké až velmi vysoké výnosy, má malá až středně velká semena středně zelené barvy.

Radim

Pozdní odrůdou dřeňového hrachu je Radim. Má vegetační dobu 88 dní, dorůstá 60 cm, má vysoký až velmi vysoký výnos, malé až středně velké velikosti semen, která mají středně zelenou barvu.

Hrách cukrový

Kromě dřeňového hrachu se pěstuje i hrách cukrový (Pisum sativum var. saccharatum), který je i podle jména sladší než hrách dřeňový a dají se konzumovat celé lusky se semeny. Odrůda schválená pro pěstování je Ambrosia, která má vegetační dobu 80 dní, dorůstá 86 cm, má světle zelená, středně velká až velká semena a její výnos je středně vysoký. Hrách je vhodný pro přímý konzum.

Hrách setý kulatosemenný

Posledním druhem pěstovaným na zahradě je hrách setý kulatosemenný (Pisum sativum var. sativum). Odrůda Meraviglia d´Italia má vegetační dobu 79 dní, dorůstá 60 cm, výnosy jsou středně vysoké, semena středně velká a světle až středně zelená.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít