Vánoční zvyky: Mnoho článků už vyšlo o tom, kdy máte co stihnout tak, abyste si Vánoce jaksepatří užili. Ale my vás nechceme stresovat povinnostmi, jak a kdy co uklidit. Spíš vás chceme naladit na tu sváteční notu, kterou si nejlépe vychutnáte, když budete dodržovat některé zvyky našich předků. Znáte je všechny?
Adventní věnec
Vánoční období letos začíná už 27. listopadu, protože právě na toto datum připadá první adventní neděle. Proto byste si měli v předstihu koupit nebo raději vyrobit adventní věnec. Nápadů, jak jej vyrobit a ozdobit, jsme již přinesli mnoho, stačí si jen vybrat.
Barborky
Na svátek sv. Barbory 4. prosince se tradičně trhají větvičky třešní, višní, nebo i jiných ovocných stromů, které se dávají do vázy a měly by do Vánoc vykvést. Pokud se to povede, dívka, která je trhala, by se měla do roka vdát (z vlastní zkušenosti ale vím, že to nefunguje 😊)
Pečení cukroví
Celé adventní období bývá věnováno zejména pečení cukroví. Začínat byste měli perníčky, aby se uležely. Pak následuje další cukroví, jako například vanilkové rohlíčky, pracny, slepované linecké, išelské dortíčky atd. Nakonec připravujeme nepečené cukroví – kuličky, vosí hnízda aj.
Vánočka
A to už se blížíme ke Štědrému dni. Těsně před Vánoci upečeme vánočku, kterou pak snídáme během svátečních dní.
Betlém
Mnoho rodin si také na Vánoce vystavuje betlém jako připomínku dávných událostí, kdy se narodil Ježíšek.
Jmelí
Do dveří se často zavěsí větvička jmelí, která má domu přinést štěstí, zdraví a bohatství. Tradicí je políbit se pod jmelím, pokud jste pár (partneři, milenci, manželé).
Pouštění lodiček
A přímo na Štědrý den máme mnoho zvyků, které je hezké dodržovat. Pouštění lodiček (koupených nebo vyrobených ze skořápek ořechů, vosku a knotu) můžete aplikovat v jakékoliv větší míse nebo ve vaně. Komu lodička dopluje nejdál, ten se příští rok nejdál dostane (vdá se, půjde na studia). Komu lodička první uhasne, ten prý první zemře…
Házení pantoflem
I když nemáte třeba pantofle, zkuste to jiným střevícem. Jste-li neprovdaná žena, hoďte botou za sebe (pozor, ať někoho netrefíte), a pokud dopadne špičkou ven z místnosti/domu, do roka se vdáte. Pokud však dopadne špičkou dovnitř místnosti/domu, budete ještě rok neprovdaná.
Rozkrajování jablíček
Jablíčka rozkrojujte uprostřed, a pokud se uvnitř objeví hvězdička, budete mít příští rok štěstí. Pokud tam však bude křížek, budete mít spíše smůlu.
Lití olova
Soubor na lití olova se dá koupit například v kreativních potřebách. Na Štědrý den lijete olovo do studené vody a podle obrazců, které se vám objevují, hádáte svoji budoucnost. Existuje mnoho výkladů, ale například rovná čára znamená spokojený život, přerušovaná čára znamená různé zkoušky; dva spojené kruhy znamenají svatbu, zatímco rozdělené kruhy znamenají rozvod nebo rozchod atd.
Šupina pod talířem
Pokud máte ke Štědrovečerní večeři kapra, nechte si pár šupin. Pokud si totiž šupinu dáte pod talíř, přinese vám bohatství a štěstí v dalším roce. Jedna šupina schovaná do peněženky zase bude znamenat, že se vás budou držet peníze.
Vysekávání díry do ledu
Tuto pověru už vám nedoporučujeme zkoušet, protože led o Štědrém dnu nebývá většinou tolik silný, aby vás udržel. Dříve se však dívky zkoušely takto dozvědět, jak bude vypadat jejich ženich – jeho podoba se měla objevit ve vodě pod ledem. Znáte to jistě i z Erbenovy Kytice, kde však balada, jak už to tak bývá, nedopadla dobře.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.novinky.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz