Microgreens

Microgreens až 40x zdravější než běžná zelenina

16.12.2022
205 Zobrazení

Microgreens, drobné verze listové zeleniny a bylinek, byly popsány jako zdravější než zelenina plné velikosti.

Obsahují tedy microgreens skutečně více živin? Mají jiné výhody? A stojí za tu cenu?

Microgreens se pěstují podobným způsobem jako běžná zelenina a jiné rostliny. Sklízí se, když rostlina není vyšší než 5 cm, což trvá asi 1-3 týdny od zasetí semen. Microgreens potřebují půdu a sluneční světlo a alespoň 7 dní na růst, než je budete moci sklízet.

Tento typ rostlin nelze zaměňovat s fazolovými klíčky, což jsou mladé sazenice, které se obvykle konzumují celé během několika dní od zasetí a obvykle se pěstují ve vodě, aby vyrostly kořeny, stonek a světlé, nedostatečně vyvinuté listy.

Toto rozlišení je důležité pro bezpečnost potravin, protože klíčky byly nedávno zapleteny do řady nemocí, v Německu a Francii, kde zemřelo více než 50 lidí a tisíce onemocněly po konzumaci klíčků pískavice kontaminované E. Coli.

Většina microgreens byla původně pěstována pro kuchaře k použití v restauracích. Mikro verze bazalky, koriandru, mangoldu, červené řepy a amarantu z červeného granátu se původně používaly k doplnění chuti pokrmů a jako ozdoba. Od té doby se jejich popularita rozšířila. Můžete si dokonce koupit květináče připravené k jejich vlastnímu pěstování.

Kromě jejich předpokládaných zdravotních přínosů, mohou povzbudit děti k pěstování a konzumaci více zeleniny, a protože mohou být pěstovány v malých prostorách, mohly by být užitečným doplňkem do měst.

Existují určité důkazy, že pěstování zeleniny zejména ve školách může pomoci povzbudit děti, aby jedly více zeleniny a pestřejší stravu. Pěstování microgreens by tedy mohlo pomoci inspirovat další generaci ke zdravějšímu stravování.

Je menší lepší?

Americká studie zkoumala hladiny živin 25 různých microgreens a porovnala je s publikovanými informacemi o rostlinách v plné velikosti.

Hladiny živin v různých microgreens se lišily. Obvykle však měly vyšší hladiny vitamínu C, vitamínu E a karotenoidů na gram (rostlinné sloučeniny, některé se používají k výrobě vitamínu A a jiné pomáhají udržovat zdraví očí) než zralé plodiny.

Mohly by tedy být tyto nutričně „super nabité“ mikro bylinky rychlým způsobem, jak zlepšit naši stravu?

Microgreens jsou jasně bohatší na živiny, což znamená, že jsou obvykle koncentrovanějšími zdroji vitamínů a minerálů. A stejně jako verze plné velikosti mají microgreens stejně nízkou energetickou hodnotu (asi 120 kJ nebo 29 kcal na 100 g podle amerických údajů).

Ale můžeme si dovolit sníst jich dostatek, abychom něco změnili?

Například mikro verze červeného zelí obsahuje mocných 103 mg vitamínu C na 100 g ve srovnání s plnohodnotným červeným zelím 69 mg za stejné množství.

Z kulinářského hlediska mají mnohé z microgreens a odrůd listové zeleniny různé chutě. Ty mohou být sladší nebo peprnější a mohou přidat nové příchutě, které pozvednou recepty nejen vizuálně, ale také s ohledem na chuť. Mohlo by to mít dokonce potenciálně dobré účinky na zdraví, protože intenzivní chutě z těchto malých rostlin by mohly snížit touhu přidávat další koření, což má nepřímý zdravotní přínos.

Microgreens jsou jedním z nejnovějších v dlouhém seznamu potravinářských trendů a může mít určitý přínos, pokud jde o potraviny, které jsou o něco bohatší na živiny.

Jejich skutečná hodnota se ale více než pravděpodobně vztahuje k pěstování vlastní zeleniny a zdravějšímu životnímu stylu.

Existuje mnoho způsobů, jak zařadit microgreens do svého jídelníčku. Lze je začlenit do různých pokrmů, včetně sendvičů, wrapů a salátů.

Microgreens lze také přimíchat do smoothies nebo odšťavnit. Šťáva z pšeničné trávy je oblíbeným způsobem jak je do jídelníčku zařadit.

Další možností je použít je jako ozdobu na pizzy, polévky, omelety, kari a další teplá jídla.

———-Komerční článek————-

Štítky

Zanechte komentář