Infrapanely

Infrapanely na rychlé a občasné vytápění

16.12.2022
802 Zobrazení

Existuje celá řada možností, jak vytápět prostory – jednou z takových jsou také tzv. infrapanely. Tyto jsou typické zejména pro takové prostory, které jsou využívané zřídka nebo u kterých není možné zavádět jiný zdroj tepla. Naopak pro každodenní topení nejsou infrapanely tou nejvhodnější, nebo spíše spotřebitelsky nejlevnější volbou. Podívejme se na to, co to vlastně infrapanely jsou a jakým způsobem je možné přistupovat k jejich výběru.

Co jsou to Infrapanely a jak fungují

Pokud hovoříme o infrapanelech, poté je řeč o tzv. sálavém vytápění. To má velkou výhodu v tom, že ohřívá primárně objekty ve svém okolí, nikoliv vzduch. Tyto objekty dále šíří teplo a díky tomu mohou infrapanely vytopit také velké místnosti relativně rychle. Princip tohoto vytápění je postaven na karbonových vláknech, kterými infrapanely disponují. Jakmile jím projde elektrický proud, dochází k ohřevu jádra, jádro následně vyhřívá objekty a tím dochází k zahřívání místnosti.

Teplo z infrapanelů se prvotně předává do objektů, tedy se může jednat o podlahy, stěny nebo dokonce stropy. Díky tomu se místnost vyhřívá mnohem rychleji v porovnání se zdrojem tepla, který se nejdříve zaměřuje na ovzduší, které se ohřívá pomaleji. Díky tomu, že se teplo šíří rovnoměrně nedochází k cirkulování vzduchu. To má výhodu pro infrapanely s termostatem, které je tak možné nastavit na nižší teplotu a tato teplota se reálně projeví v místnosti. To u jiných topení není zcela běžné – jedná o tzv. tepelnou pohodu.

Co zvážit během výběru infrapanelů

Infrapanely jsou ideální pro ohřev samostatných místností, proto je během výběru nutné zvážit, jaký typ místnosti bude chtít člověk zahřívat. Jelikož jsou vhodné pro občasné vytápění, jsou ideální například pro koupelny nebo pro pracovní místa, jako jsou například dílny. Je nutné vzít v potaz umístění také přímo v místnosti – tento typ topení se zpravidla upevňuje na zeď nebo strop, tak, aby se co nejvíce sálavého tepla dostávalo do prostoru – centrování je tedy ideálním umístěním, a proto je nutný dostatečný prostor. Pokud se tedy vybírá infrapanel, vždy je nutné se podívat na jeho rozměry a podle toho se dále rozhodnout.

Existují mnohé parametry, kterými je možné se řídit. Zároveň jsou důležité materiály, čím kvalitnější je použitý materiál, tím delší má infrapanely životnost. V tomto je důležité pamatovat na to, že právě tento faktor má výrazný vliv na samotnou cenu. No a dalším faktorem jsou speciální funkce – může se jednat o možnost dálkového ovládání, LED osvětlení nebo dostupnost termostatu pro přesnější nastavení. Jednou z častých možností je také časovač a nastavit si tak vytopení prostor s předstihem, to je ideální zejména pro pracovní místa.

Pro jaké účely jsou infrapanely výhodné

Infrapanely jsou ideální pro příležitostné topení nebo pro rychlé vyhřívání místností. Díky tomu, že působí rychle na objekty v místnosti nevyžaduje tolik topné síly pro její ohřev – jedná se tak o ekologičtější volbu, nicméně je zároveň finančně náročnější v porovnání s jinými typy ohřívání. Ohřev infračerveným teplem má také výhody pro lidské zdraví – zejména duševní pohodu, ale také růst buněk.

Sálavé teplo poté představuje ideální alternativní řešení elektrického topení – zejména v prostorách, kde se nenachází a není jej možné zavést. Dalším kladným bodem pro infrapanely je to, že disponují menší prašností, jsou tak dobrou příležitostí zejména pro jedince, kteří mohou trpět na astma nebo jinou nesnášenlivost prašného prostředí.

 

———Komerční článek———-

Zanechte komentář

9 + 3 =