Řeřicha setá (Nasturtium officinale) má dlouhý seznam léčebných použití a také dlouhou historii, která se datuje od starověkých Řeků. Je to bylinka původem z Evropy, která se však stále rozrůstá po celém světě. Často se používá v salátech jako zelenina.
Zdraví pokožky
Řeřicha je dobrým zdrojem luteinu a beta-karotenu, což jsou dvě důležité složky při prevenci proti UV záření a udržování zdraví pokožky – to je klíčem k prevenci proti stárnutí. Může také pomoci při léčbě ekzému, akné a obecně problematické kůže.
Antioxidanty
Řeřicha je silným antioxidantem, což je klíčová složka prevence rakoviny. Antioxidanty zabraňují poškození buněk tím, že zabrání nebezpečným volným radikálům, aby dále narůstaly a způsobovaly rakovinové poškození. Tyto aktivní antioxidanty obsahují vitamíny C, A, E a několik vitamínů B. Antioxidační vlastnosti řeřichy pomáhají zejména předcházet poškození buněk způsobenému kouřením, a tak pomáhají snížit riziko rakoviny plic a rakoviny hrdla.
Řeřicha je velmi bohatá na glukosinoláty, což jsou ve vodě rozpustné fytochemikálie, které obsahují síru. Játra, filtrační systém těla, slouží k čištění nečistot krve, které procházejí tělem. Řídí také syntézu, vytváří a rozkládá bílkoviny a hraje klíčovou roli při udržování zdravého metabolismu. Je to životně důležitý orgán, který ovlivňuje mnoho systémů, a řeřicha může pomoci udržet jeho zdraví tím, že reguluje jeho enzymy.
Hubnutí
Řeřicha je nabitá draslíkem, který působí jako diuretikum a odvádí nadměrnou hmotnost vody z těla. Řeřicha obsahuje také mnoho vlákniny, která zabraňuje zácpě a dalším potížím střev. Zdravý trávicí systém je nezbytný pro udržení zdravé hmotnosti. Řeřicha obsahuje také jód, který pomáhá udržovat zdravou štítnou žlázu, jež zase udržuje metabolismus těla zdravý a aktivní.
Obsah vitamínů a živin
Pro řeřichu existuje mnohem více zdravotních přínosů, než jsme uvedly výše. Řeřichu můžeme nazvat přírodním multivitaminem, protože obsahuje velké množství vitamínu a živin. Jsou to:
– vitamín A, K, D, E a několik vitamínů B,železo,
– draslík,
– vápník,
– glykosidy,
– bílkoviny,
– omega-3 mastné kyseliny,
– antioxidanty,
– leucin,
– jód,
– vláknina,
– síra.
Jak užívat řeřichu
Listy nebo stonky řeřichy se užívají čerstvé, protože tehdy mají nejvíce zdravotních přínosů. Použijte je do salátu, sendvičů nebo místo petrželky. Jsou krásnou ozdobou jakéhokoli jídla a mají lehce pikantní příchuť. Řeřicha je k dispozici po celý rok.
Pěstování řeřichy
Řeřicha je trvalka pěstovaná pro své čisté, mírně pepřové chutné listy a stonky. Pokud roste v přírodě, můžeme vidět, že roste částečně ponořená do tekoucí vody a v zaplavených oblastech mírně chladného klimatu. Pokud máte na své zahradě místo, kde je téměř vždycky vlhká půda, je to skvělé místo pro pěstování řeřichy. Jinak můžete řeřichu pěstovat také v konzistentně mokré půdě s pH půdy 6,5-7,5 na plném slunci nebo můžete napodobit přírodní podmínky tím, že budete řeřichu pěstovat na vodě v kbelíku nebo jiné nádobě.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz