Kdo by neznal borovici lesní? Je to jehličnatý strom až 40 metrů vysoký, který roste po celé Evropě od Středomoří až k polárnímu kruhu. Z borovice se sbírají čerstvé výhonky (pupeny), a to v dubnu a květnu. A k čemu jsou?
Jaké léčivé látky obsahuje borovice
Borovice obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, glykosidy a organické kyseliny. Používá se při kašli a katarech dýchacích cest. Z borovice, resp. jejích výhonků, si můžeme připravit čaj, koupel nebo tinkturu.
Čaj z borovicových výhonků
1 lžičku sušených výhonků z borovice přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme vlažný. Pomáhá při kašli, zánětu průdušek, bronchitidě, ale také čistí krev, zejména při vyrážkách a ekzémech.
Posilující koupel z borovicových výhonků
Cca 1 kg mladých výhonků vaříme asi půl hodiny ve 3 litrech vody. Přecezené vlijeme do vanové koupele. Koupel by neměla být teplejší než 36 °C a delší než 20 minut. Koupel je prospěšná při revmatismu, na prokrvení pokožky a na celkové posílení organismu.
Tinktura z borovicových výhonků
Tinkturu vyrobíme tak, že hrst pupenů zalijeme lihem (aby byly ponořené) a necháme 14 dní louhovat. Poté přecedíme, uchováváme v tmavé lahvičce v chladu a suchu a používáme 20 kapek na kostku cukru při nemocech dýchacích cest.
Tuto tinkturu můžeme také jako aromaterapii nebo inhalaci nalít do vroucí vody – a inhalovat nebo jen dýchat borovicovou lesní vůni při nemocech dýchacích cest anebo na posílení organismu.
Při příští návštěvě lesa si nezapomeňte s dětmi košíček a natrhejte si borovicové výhonky do zásoby. Nerostou totiž příliš dlouho – je potřeba je natrhat, dokud nejsou delší než 5 cm.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz