zahrada

Jaké květiny zasadit na zahradu, aby kvetla od jara do podzimu

Také si každoročně lámete hlavu nad tím, jaké květiny vysadit, aby vám na zahradě vždy něco kvetlo od jara až do podzimu? Nabízíme vám přehled květin, které se nejen hodí k sobě navzájem, ale také dokážou postupně vykvétat.

Kam květiny umístit

Tady záleží především na tom, jak velkou zahradu máte. Můžete samozřejmě umístit pár květin na skalku a vybrat z každé skupiny třeba jen jeden druh. Při větším prostoru můžete osázet celý záhon květinami – tady dbejte pouze na to, aby vyšší květiny nestínily těm nižším. Jarní cibuloviny je možné zasázet i jen tak na různá místa do trávníku. A z trvalek si zase můžete vytvořit „olemování“ cestiček nebo větších záhonů.

Jaké květiny vám vykvetou na jaře

Je notoricky známo, že na jaře jako první vykvetou jarní cibuloviny (sněženky, bledule, narcisy, tulipány, hyacinty, ladoňky, modřence, krokusy). Následují je fialky, prvosenky, macešky a další. Pokud sázíte vedle sebe cibuloviny a trvalky, dávejte jen pozor na to, abyste při vyjímání cibulek z půdy nepoškodili kořeny trvalek.

hiacint - Jaké květiny zasadit na zahradu, aby kvetla od jara do podzimu

Jaké květiny vám vykvetou v létě

Zjednodušeně můžeme říci, že všechny trvalky. Sem patří kopretiny, šanty, řebříčky, kokardy, plaménky, zvonky, z bylinek pak levandule a šalvěj. Nestačí-li vám trvalky, doplňte je letničkami, což jsou květiny, které žijí jen jeden rok. Krásné barvy vám dodají různé kultivary aksamitníků (afrikánů) nebo hledíky. A samozřejmě existují i letní cibuloviny, které musíme nasázet již na jaře: lilie a gladioly. Na podzim pak cibulky zase ze země vyjmeme.

Jaké květiny vám vykvetou na podzim

Ani podzim nemusí být nudný a šedivý. Až do podzimu obvykle zůstávají v květu aksamitníky a nově vykvétají astry, chryzantémy a jiřinky – všechny tři nabízejí téměř nepřebernou škálu barev a vydrží kvést až do prvních mrazíků. Zatímco astry a chryzantémy přežijí zimu a odkvetlé části můžete ustřihnout až na jaře, jiřinky jsou choulostivější – jejich hlízy musíte na zimu vyjmout z půdy a uschovat na místě s teplotou 5–8 °C.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

6 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít