Zeleninu s tímto zajímavým názvem si možná budete chtít také vyzkoušet pěstovat, protože je nejen zdravá a plná vitamínů, ale také chutná a na talíři hezky vypadá.
Jakou půdu zvolit
Bob nejlépe poroste v úrodné, středně těžké půdě. Půda by měla být propustná a na podzim vyhnojená domácím kompostem nebo chlévskou mrvou. Příliš těžké půdy můžeme zjemnit přidáním písku.
Kdy můžeme bob vysévat
Bob zahradní můžeme v zásadě vysévat ve dvou obdobích: na jaře a na podzim. Vysejeme-li bob na jaře, budeme mít úrodu později, při výsevu na podzim budeme sklízet o něco dříve.
Jak vyséváme bob
Bob vyséváme ve dvojřádcích vzdálených asi 25 cm od sebe a jednotlivá semínka cca 15 cm od sebe.
Jak o bob pečovat
Rostlina je náchylná na polámání větrem, proto na větrném stanovišti potřebuje oporu. Stačí 2 tyčky na koncích řádků, které nahoře a dole spojíme drátkem. Bob již nemusíme vyvazovat. Důležitá je pravidelná zálivka, zvláště v obdobích sucha. Do zálivky můžeme přidávat tekuté plné hnojivo.
Proč odlomit konce výhonů
Jakmile se začnou tvořit lusky, odlomte olistěné konce výhonů (terminálů). To je důležité hned ze dvou důvodů. Za prvé budou lusky rychleji zralé a za druhé vám bob nenapadnou mšice, které mají rády především tyto jemné konce výhonů.
Kdy sklízet lusky
Sklízení lusků je třeba věnovat velkou pozornost a nepromeškat okamžik, kdy budou téměř vyvinuty, ale ještě křehké. To, že již je pozdě a že semena jsou již tvrdá, poznáte podle toho, že zčerná poutko, tj. nitkovité spojení semene s luskem. Proto je lépe sklízet spíše dříve než později.
A co s bobem v kuchyni
Bob můžeme povařit a podávat jako přílohu. Můžeme také semínka vyloupat a rozmixovat na kaši, kterou ochutíme solí a pepřem. Z křehkých lusků je výborný i salát, do kterého přidáme jen sůl, pepř, olivový olej a bylinky.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz