Už ve starověkém Egyptě byl leknín považován za symbol života. V oddenku a květech je skryto mnoho účinných látek. Kromě okrasného účelu se využívalo i jeho účinků na lidský organismus.
Bílý leknín (Nympheaea alba) se vyskytuje na velké části evropského kontinentu. Divoce roste i u nás a je zákonem chráněný, výskyt však není tak častý. Řadí se do čeledi leknínovitých, oddenek je silně plazivý, vyrůstají z něj listy, které plují na hladině. Květ je také plovoucí, má 4 kališní lístky a až 30 korunních plátků. Plod je vejčitý, plave na hladině a později se potopí. Rostlina kvete po celé léto. Pokud ho chceme pěstovat doma v jezírku, musíme zajistit hloubku 50 – 150 cm. V přírodě ho nejčastěji můžeme potkat na jižní Moravě.
Podle koho dostal jméno?
Svůj latinský název získal dle legendy po nymfě, která se zamilovala do Herkula. Tragicky však zahynula a po smrti se změnila v nádhernou vodní rostlinu. Takto mohla Herkulovi zůstat pořád na blízku.
Leknín obsahuje mnoho látek, od glykosidů, alkaloidů po relaxanty. Například nymfalin, apomorphin, nornucoferin a další. Připravuje se z něj tinktura nebo extrakt. Pro jeho schopnost tlumit sexuální předrážděnost ho údajně užívali středověcí mniši a jeptišky.
Účinky na organismus
má silně sedativní účinky
kardiosedativní a antiepileptické účinky
snižuje pohlavní předrážděnost
je mírně jedovatý, může mít halucinogenní činky
snižuje pocit strachu a zklidňuje
Využívá se oddenek a květ. Slouží pro přípravu tinktury, nálevu a extraktu.
Nálev
2 – 5 g sušeného květu zalijeme 200 – 400 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat. Doporučená denní dávka by se neměla překračovat, může dojít ke zdravotním komplikacím. Leknínu by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy a také děti.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz