krtinec

Líčíte pasti na krtky? Víme, proč nefungují

Ať už líčíte pasti odchytové, nebo jste se s těmito nežádoucími návštěvníky na zahradě rozhodli zatočit skutečně se vším všudy, důvod, proč se krtci místu vaší snahy stále vyhýbají, je stále tentýž. Jmenuje se pachová kontaminace a krtci jsou na ni opravdu velmi citliví.

Pojďme se společně podívat na to, jak obvykle líčíme pasti na krtky: odhrabeme zeminu, umístíme odchytovou past, granule nebo gel a místo opět opatrně zahrneme. A nejméně polovina tohoto postupu je špatně.

Rukavice jsou povoleny, klacíky nikoliv

Krtci jsou na přítomnost čehokoliv cizího ve svém teritorium velmi hákliví. Jako první tedy eliminujte svůj pach. K odkopávání krtin nebo chodbiček použijte ideálně úplně nové nebo dokonale očištěné nástroje, na kterých ještě neulpěl váš pach. Vezměte si rukavice a rozhodně nešťourejte v krtinci žádným klacíkem z okolí.

krtek 1 - Líčíte pasti na krtky? Víme, proč nefungují

Skoro až laboratorní pečlivost je však jen prvním dílkem kýženého úspěchu. Omezit musíte také kontaminaci krtčích chodbiček pachy z povrchu. K tomu dojde snadno, pokud si nedáte při jejich zahrnování pozor a umístíte hlínu, která byla původně nahoře, blízko k pasti nebo návnadě. Stačí obyčejná psí nebo kočičí moč a krtek se vaší návnadě vyhne obloukem.

Vždy proto nejdříve odkopejte vrchní část zeminy a odložte ji stranou na jinou hromádku. Teprve poté pokračujte v odkrývání kompletního přístupu. Tak se vyhnete jakémukoliv pachovému znečištění velmi spolehlivě.

Jak poznám, že jsem udělal chybu?

Krtci stav všech svých chodeb průběžně kontrolují. A pokud u vaší návnady či pasti pojali jakékoliv podezření, rychle vyhrabou vedle původní krtiny jednu či dvě zbrusu nové. Jde o jasný signál, že musíte začít s celým postupem pěkně od začátku. Litujeme. Tak příště lépe a pečlivěji. Ne nadarmo má krtek v pohádkách pověst skutečně mazaného zvířátka!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít