Kasťa bělavá – že jste tento název ještě neslyšeli? To je ale škoda, neboť se ochuzujete o zajímavý strom, ze které můžete mít nejen krásný pocit, ale i užitek.
Odkud pochází
Kasťa bělavá neboli sasafras lékařský (Sassafras albidum) pochází ze Severní Ameriky, Sassafras tzumu z Číny a Sassafras randaiense Tchaj-wanu. V ostatních zemích je vysazována jako okrasná dřevina v zahradách a arboretech.
Jak vypadá
Kasťa bělavá je vzrostlý strom, dorůstá výšky až 20 metrů, je opadavý, má výraznou žilnatou borku (kůru), kvete hroznatými květy, které se na podzim mění v tmavě modré peckovice.
Jak ji pěstovat
Kasťa potřebuje slunné a světlé stanoviště, hlubokou, výživnou a spíše kyselou půdu. Snáší naši zimu. Namnožit si ji můžete semeny nebo kořenovými řízky. Roste však docela pomalu, a tak krásnou solitéru do zahrady získáte obvykle až za několik let.
Co obsahuje
V kůře, listech i plodech obsahuje zejména vonnou silici (hlavní složkou je safrol), která v malém množství sice neškodí, ale může způsobit kontaktní dermatitidu a ve velkých množstvích je halucinogenní (má narkotický účinek).
Z listů si můžete vyrobit domácí zahušťovadlo
Když si nasbíráte několik lístku kasti a necháte je usušit, můžete je potom v hmoždíři nebo mixéru rozmělnit či umlít na zelený prášek. Hotový prášek skladujte v uzavíratelné sklenici, pokud možno na tmavém místě. Můžete jej přidávat do omáček jako zahušťovadlo – funguje zejména v teplých pokrmech. Ale pozor: nevařte je po přidání prášku příliš dlouho, omáčka by měla téměř pevnou konzistenci.
Další využití
Z kůry mladých kořenů si můžete připravit čaj. Pozor však: nesmíte to přehánět s jeho popíjením a například děti a těhotné a kojící ženy by jej neměly pít vůbec.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz