kasta

Kasťa neboli sasafras: Efektní solitéra do zahrady i cizokrajné koření

Kasťa bělavá  – že jste tento název ještě neslyšeli? To je ale škoda, neboť se ochuzujete o zajímavý strom, ze které můžete mít nejen krásný pocit, ale i užitek.

Odkud pochází

Kasťa bělavá neboli sasafras lékařský (Sassafras albidum) pochází ze Severní Ameriky, Sassafras tzumu z Číny a Sassafras randaiense Tchaj-wanu. V ostatních zemích je vysazována jako okrasná dřevina v zahradách a arboretech.

Jak vypadá

Kasťa bělavá je vzrostlý strom, dorůstá výšky až 20 metrů, je opadavý, má výraznou žilnatou borku (kůru), kvete hroznatými květy, které se na podzim mění v tmavě modré peckovice.

Jak ji pěstovat

kasta belava - Kasťa neboli sasafras: Efektní solitéra do zahrady i cizokrajné koření

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Kasťa potřebuje slunné a světlé stanoviště, hlubokou, výživnou a spíše kyselou půdu. Snáší naši zimu.  Namnožit si ji můžete semeny nebo kořenovými řízky. Roste však docela pomalu, a tak krásnou solitéru do zahrady získáte obvykle až za několik let.

Co obsahuje

V kůře, listech i plodech obsahuje zejména vonnou silici (hlavní složkou je safrol), která v malém množství sice neškodí, ale může způsobit kontaktní dermatitidu a ve velkých množstvích je halucinogenní (má narkotický účinek).

Z listů si můžete vyrobit domácí zahušťovadlo

Když si nasbíráte několik lístku kasti a necháte je usušit, můžete je potom v hmoždíři nebo mixéru rozmělnit či umlít na zelený prášek. Hotový prášek skladujte v uzavíratelné sklenici, pokud možno na tmavém místě. Můžete jej přidávat do omáček jako zahušťovadlo – funguje zejména v teplých pokrmech. Ale pozor: nevařte je po přidání prášku příliš dlouho, omáčka by měla téměř pevnou konzistenci.

Další využití

Z kůry mladých kořenů si můžete připravit čaj. Pozor však: nesmíte to přehánět s jeho popíjením a například děti a těhotné a kojící ženy by jej neměly pít vůbec.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít