leknin

Bílý leknín se využíval jako sedativum a tlumič sexuální podrážděnosti

Už ve starověkém Egyptě byl leknín považován za symbol života. V oddenku a květech je skryto mnoho účinných látek. Kromě okrasného účelu se využívalo i jeho účinků na lidský organismus.

Bílý leknín (Nympheaea alba) se vyskytuje na velké části evropského kontinentu. Divoce roste i u nás a je zákonem chráněný, výskyt však není tak častý. Řadí se do čeledi leknínovitých, oddenek je silně plazivý, vyrůstají z něj listy, které plují na hladině. Květ je také plovoucí, má 4 kališní lístky a až 30 korunních plátků. Plod je vejčitý, plave na hladině a později se potopí. Rostlina kvete po celé léto. Pokud ho chceme pěstovat doma v jezírku, musíme zajistit hloubku 50 – 150 cm. V přírodě ho nejčastěji můžeme potkat na jižní Moravě.

Podle koho dostal jméno?

Svůj latinský název získal dle legendy po nymfě, která se zamilovala do Herkula. Tragicky však zahynula a po smrti se změnila v nádhernou vodní rostlinu. Takto mohla Herkulovi zůstat pořád na blízku.

Jaké má účinné látky?

Leknín obsahuje mnoho látek, od glykosidů, alkaloidů po relaxanty. Například nymfalin, apomorphin, nornucoferin a další. Připravuje se z něj tinktura nebo extrakt. Pro jeho schopnost tlumit sexuální předrážděnost ho údajně užívali středověcí mniši a jeptišky.

leknin kvet - Bílý leknín se využíval jako sedativum a tlumič sexuální podrážděnostiÚčinky na organismus

  • má silně sedativní účinky
  • kardiosedativní a antiepileptické účinky
  • snižuje pohlavní předrážděnost
  • je mírně jedovatý, může mít halucinogenní činky
  • snižuje pocit strachu a zklidňuje

Využívá se oddenek a květ. Slouží pro přípravu tinktury, nálevu a extraktu.

Nálev

2 – 5 g sušeného květu zalijeme 200 – 400 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat. Doporučená denní dávka by se neměla překračovat, může dojít ke zdravotním komplikacím. Leknínu by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy a také děti.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít