stetka plana

Bodláky neodsuzujte, jedná se o účinné léčivky. Čaj z natě štětky je pro léčbu rakoviny trávicího ústrojí

Ačkoliv bodláky většinou ze svých zahrad urputně odstraňujeme, aby se po vykvetení nerozšířily na celou zahrádku, musíme konstatovat, že některé z bodláků jsou účinné léčivky a je škoda s nimi takto zacházet. Pojďme se podívat třeba na bodláky zvané štětky.

Co jsou štětky

stetka soukenicka - Bodláky neodsuzujte, jedná se o účinné léčivky. Čaj z natě štětky je pro léčbu rakoviny trávicího ústrojí

foto: cs.wikipedia.org Štětka soukenická

Možná nevíte, že se tento bodlák tak jmenuje, ale podle obrázku jej neomylně poznáte. Jedná se o dvouleté byliny, a patří mezi ně několik druhů: štětka lesní, štětka chlupatá, štětka laločnatá, štětka planá, štětka soukenická a štětka větší. K lékařským účelům se nejčastěji používá štětka lesní, ale můžete vyzkoušet i jiné její příbuzné.

Co se užívá k léčení a co štětka obsahuje

K léčení se používá nať a zejména kořen. Štětka obsahuje třísloviny, flavonoidy, alkaloidy, minerální látky, silice a pryskyřici.

Na jaké nemoci se používá

Nejvíce se štětka používá jako antirevmatikum, také působí močopudně, používá se jako přírodní lék na boreliózu, při žaludečních a dvanácterníkových potížích, při poruchách trávení, pomáhá při rakovině kůže a při rakovině v oblasti trávicího ústrojí, čistí lymfatický systém.

Čaj z natě štětky pro léčbu rakoviny trávicího ústrojí

Na čaj budeme potřebovat: 4 díly natě štětky lesní, 2 díly květu vřesu, 1 díl květu měsíčku a 1 díl natě tymiánu. Vše smícháme do směsi a jednu polévkovou lžíci této směsi zalijeme litrem vroucí vody, louhujeme 15 minut, přecedíme do termosky a popíjíme teplé během celého dne.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář