Sumah (nebo také sumaq či sumac) je pojmenování pro koření, které se získává ze škumpy. Škump je mnoho druhů a kultivarů, avšak každá má trochu jiné využití. Nicméně všechny spojuje bohatý podíl antioxidantů a dalších látek a také využití prakticky každé části této rostliny.
Druhy škumpy
Asi nejznámější druhy škump jsou škumpa orobincová (Rhus typhina), která pochází ze Severní Ameriky, je jedovatá a její mléčná bílá tekutina, která vytéká z kůry a listů a následně tuhne na klovatinu, se používá k vydělávání kůží (dožluta).
Dalším známým druhem je evropská škumpa koželužská (také škumpa sicilská, Rhus coriaria), která původně pochází z Afriky, odkud se rozšířila přes Sicílii do Evropy a používá se na vydělávání kůží, tentokrát doběla. Není jedovatá a i z ní se dá získat sumah.
Mnoho druhů škump je jedovatých, jako např. škumpa jedovatá (Rhus toxicodendron), rovněž ze Severní Ameriky, nebo škumpa lakodárná (Rhus verniciflua), která pochází z východní Asie a její tekutina z kůry a listů se používá na výrobu černého laku na nábytek.
Poživatelné jsou části škumpy čínské, škumpy lesklé, škumpy lysé a zejména škumpy tříslovinné, ze které se vyrábí právě sumah.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org Sumah
Jak vzniká sumah
Sumah jako koření vzniká umletím plodů škumpy tříslovinné (popř. koželužské), má cihlově červenou až tmavě červenou barvu, má slanou a citronovou chuť, která se trochu podobá chuti tamarindu, avšak není hořká. Někdo v něm může cítit náznak levandule.
Co sumah obsahuje
Kromě antioxidantů obsahuje ještě mnoho vlákniny, dále poměrně velké množství vápníku, draslíku a fosforu, ale i hořčíku.
Jak se dá využít v kuchyni
V kuchyni sumah využijete při výrobě marinád, kebabů, dušených mas, při úpravě mořských plodů, do salátů, rýže i luštěnin atd. Výborná je studená grilovací omáčka připravená ze sumahu, jogurtu a bylinek.
Jak se dá využít v léčitelství
Sumah se dobře využije i při některých nemocech. Pomáhá při zánětech v krku, vnitřně se užívá při potížích s ledvinami a močovým měchýřem, při horečce, angíně, průjmu, nachlazení i celkové vyčerpanosti organismu. Zajímavé je, že zvyšuje laktaci. Zevně se s ním dají hojit popáleniny, ekzémy, vyrážky i lišej.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz