skumpa orobincova

Víte, co je sumah? Koření, které se získává ze škumpy

Sumah (nebo také sumaq či sumac) je pojmenování pro koření, které se získává ze škumpy. Škump je mnoho druhů a kultivarů, avšak každá má trochu jiné využití. Nicméně všechny spojuje bohatý podíl antioxidantů a dalších látek a také využití prakticky každé části této rostliny.

Druhy škumpy

Asi nejznámější druhy škump jsou škumpa orobincová (Rhus typhina), která pochází ze Severní Ameriky, je jedovatá a její mléčná bílá tekutina, která vytéká z kůry a listů a následně tuhne na klovatinu, se používá k vydělávání kůží (dožluta).

Dalším známým druhem je evropská škumpa koželužská (také škumpa sicilská, Rhus coriaria), která původně pochází z Afriky, odkud se rozšířila přes Sicílii do Evropy a používá se na vydělávání kůží, tentokrát doběla. Není jedovatá a i z ní se dá získat sumah.

Mnoho druhů škump je jedovatých, jako např. škumpa jedovatá (Rhus toxicodendron), rovněž ze Severní Ameriky, nebo škumpa lakodárná (Rhus verniciflua), která pochází z východní Asie a její tekutina z kůry a listů se používá na výrobu černého laku na nábytek.

Poživatelné jsou části škumpy čínské, škumpy lesklé, škumpy lysé a zejména škumpy tříslovinné, ze které se vyrábí právě sumah.

koreni sumah - Víte, co je sumah? Koření, které se získává ze škumpy

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                  Sumah

Jak vzniká sumah

Sumah jako koření vzniká umletím plodů škumpy tříslovinné (popř. koželužské), má cihlově červenou až tmavě červenou barvu, má slanou a citronovou chuť, která se trochu podobá chuti tamarindu, avšak není hořká. Někdo v něm může cítit náznak levandule.

Co sumah obsahuje

Kromě antioxidantů obsahuje ještě mnoho vlákniny, dále poměrně velké množství vápníku, draslíku a fosforu, ale i hořčíku.

Jak se dá využít v kuchyni

V kuchyni sumah využijete při výrobě marinád, kebabů, dušených mas, při úpravě mořských plodů, do salátů, rýže i luštěnin atd. Výborná je studená grilovací omáčka připravená ze sumahu, jogurtu a bylinek.

Jak se dá využít v léčitelství

Sumah se dobře využije i při některých nemocech. Pomáhá při zánětech v krku, vnitřně se užívá při potížích s ledvinami a močovým měchýřem, při horečce, angíně, průjmu, nachlazení i celkové vyčerpanosti organismu. Zajímavé je, že zvyšuje laktaci. Zevně se s ním dají hojit popáleniny, ekzémy, vyrážky i lišej.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář