lilie

Lilie bělostná je něžná kráska, nepropásněte její výsadbu

Lilie bělostná je jednou z mnoha zástupkyň obsáhlého rodu lilií. Její široce trubkovité a bělostné květy jsou uspořádány do hroznu, na jednom stonku jich může být až dvacet. Vydávají příjemnou vůni. Čas jejich výsadby je právě na podzim.

Lilie bělostná (Lilium candidum) se řadí do čeledi liliovitých. Její výskyt je od Makedonie, přes Řecko, Turecko až do Izraele. Od středověku se začala objevovat i v Evropě. Ve své původní domovině roste na kamenitých svazích, v křovinách, druhotně v okolí lidských sídel. Setkat se můžeme i s názvy jako lilie kostelní, josefská nebo bělostná. Byla velmi oblíbenou v zahradách našich babiček.

Její cibulka je velká asi 4 cm a šupinatá. Lodyha je přímá, 60 – 150 cm vysoká, na konci lodyhy jsou uskupeny hroznovitá květenství bílých, trubkovitých květů. Květy jsou nepřehlédnutelné, nálevkovité a výrazně voní. Jeden stonek může nést 4 – 15 květů, dokonce i dvacet. Na podzim lilie vytváří listovou růžici, která přezimuje. Kvete v období červen – srpen.

Jak lilii bělostnou pěstovatlilie kvet - Lilie bělostná je něžná kráska, nepropásněte její výsadbu

Cibulky lilie se vysazují na podzim, od září, do prvních mrazíků. Na dno jamky je doporučeno dát drenážní vrstvu (písek, štěrk), aby cibulka neuhnívala. Vysazuje se do takové hloubky, aby nad cibulkou bylo 3 cm hlíny. Nad sebou by měla mít tolik zeminy, jak je sama velká. Pokud by byla moc hluboko, nekvetla by. Ještě v podzimním období vytvoří přízemní růžici listů.

Dařit se jí bude na slunečném stanovišti, v hlinitopísčité, propustné a humózní půdě. Vyhovuje jí půda zásadité reakce, naopak se jí nebude dařit v přemokřené zemině. Dobré místo pro výsadbu je u domovních zdí. Půda by neměla vyschnout. Nově vysazené hlízy je dobré na zimu přikrýt listím nebo posekanou trávou. Na jaře lilii prospějeme hnojivem. Množí se dceřinými cibulkami.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář