rodgersia

Rodgersia: Skvěle vyplní stinná místa v zahradě

Pokud máte na zahradě nevzhledné kouty, kam příliš nedosáhne slunce, rodgersia je ideální dekorativní rostlina, která zkrášlí nevzhledné místo. Stále u nás není příliš rozžíšená, což je velká škoda.

Rodgersia pochází z Číny a Japonska, své jméno získala podle Johna Rodgerse (1812-1882), který podnikal expedice do Číny a objevil tento druh rostliny. V domovině roste na svazích a podél řek či potoků. Stejně podmínky jí svědčí i u nás. Je okrasná především svými listy, v létě na vysokých stoncích vykvétají drobné kvítky, růžové, bílé, zelenobílé či žlutozelené barvy. Pokud ji někde vysadíte, bude vám dělat společnost mnoho let.

Rozeznáváme pět druhů rodgersií, často není snadné ho určit, protože se mezi sebou kříží.

Rodgersie jírovcolistá (Rodgersia aesculifolia) – má listy podobající se jírovci, květy jsou růžové nebo bílé a tvoří červené plody.

Rodgersie křídlatá (Rodgersia pinnata) – listy mají výrazné žilkování, jsou menší a rostou v párech. Květy jsou bílé nebo růžové barvy.

Rodgersie stopkolistá (Rodgersia podophylla) – od ostatních druhů se odlišuje zubatými listy, je i poměrně vysoká, 120 cm. Kvete žlutobílými květy, které rostou v převislých hroznech.

Rodgersie nepálská (Rodgersia nepalensis) – listy vyrůstají s většími odstupy podél řapíku.

Rodgersie bezolistá (Rodgersia sambucifolia) – jak už vyplívá z názvu, listy jsou podobné černému bezu. Dorůstá až 140 cm, kvete růžovými květy.

rodgersie rostlina - Rodgersia: Skvěle vyplní stinná místa v zahradě

Jak rodgersii pěstovat

V přírodě se rostlině daří na stinných a vlhkých místech, v podobných podmínkách bude růst i u vás na zahradě. Potřebuje humózní a výživnou půdu. Pro svůj růst potřebuje dostatek místa. Nejvhodnější období pro výsadbu je na podzim, pro množení zase na konci zahradní sezóny. Množí se oddělením trsů nebo oddenkovými řízky. Před zimou uschlé stonky sestříháme a na jaře rodgersii přilepšíme hnojivem pro lepší rašení. Rostlinu můžete v zimě chránit netkanou textilií.

Rodgersie netrpí příliš na choroby a ani slimáci ji nenapadají. Rostlina je náchylná na pozdní mrazíky, které můžou poškodit čerstvě vyrašené listy, také jí nesvědčí mnoho slunečního svitu a sucho.

Rodgersie ve skutečnosti prospívá, pokud ji zasadíte a ponecháte bez přílišné péče. Některé odrůdy dorůstají pomaleji.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář