Až příště budete pracovat na své zahrádce, projděte si pěkně pomalu a a pozorně trávník okolo vás, možně v něm objevíte dva nečekané hosty, kteří vás však potěší a překvapí množstvím pozitivních účinků, jež mohou na vaše zdraví mít. Jaké nalezneme bylinky v trávníku?
Nenápadnou, ovšem velmi užitečnou bylinkou je například kontryhel obecný – Alchemilla vulgaris. Můžete ho potkat i pod mnoha dalším lidovými názvy:
- husí nožka,
- nebeská rosa,
- lví tlapa,
- ženský plášť
- sukénka panenky Marie.
Ovšem jeho latinský název alchemilla sahá až do středověku. Tehdy alchymisté sbírali rosu, ulpělou na jeho nesmáčivých listech, a používali ji jako důležitou přísadu do elixírů, starajících se o přeměnu obyčejného kovu ve zlato, nebo pečujících o věčné mládí v podobě elixíru nesmrtelnosti. Prostí lidé pak pilně sbírali jeho květy a získávali z nich jemné žlutozelené barvivo.
Náš tip: v přírodní zahradě má kontryhel ještě další uplatnění. Kapky vody, ulpělé na jeho listech, poskytnou cenný zdroj vody drobným živočichům – od hmyzu až po drobné savce a pěvce.
Kontryhel jako perfektní pomocník pro každou ženu
Na alchymistické využití asi dnes už nikoho nenachytáte, ovšem léčivé působení – to už je jiná. Zvláště ženy jistě ocení, že už malá hrst lístků denně je dokáže zbavit protivným menstruačních křečí, bolestí, silného krvácení a dalších nežádoucích stavů.
Postačí 10 gramů čerstvých listů 3x denně, spařených šálkem horké vody. 10 minut louhování stačí a můžete popíjet. Ideální je tato kúra 10-15 dní před očekávaným příchodem menstruace. Je-li kontryhel užíván takto, nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky a je možné si léčebnou kúru užívat dlouhodobě.
Hotový odvar je také velmi účinný pro hojení drobných ran (řezné ranky, odřeniny apod.) nebo kožních onemocnění v čele s vyrážkami,atopickým ekzémem a lupénkou. A jeho svíravé a čistící účinky se uplatní i při léčbě gynekologických zánětů a infekcí prostřednictvím výplachu pochvy.
Náš tip: na rány je možné přiložit i čerstvé listy stačí je trochu pomačkat a přichytit na ránu kouskem gázy nebo jinou textilií.
Udělejte si zásoby na zimu
Jedno staré lidové úsloví říká, že kontryhelu není nikdy dost. A v domácí lékárničce to platí dvojnásob. Vyhlédněte si proto horké slunečné letní dny, kdy je v listech této byliny uloženo nejvíce léčivých látek, a natrhejte si je do zásoby. Sušte pomalu v tenké vrstvě v polostínu v místnosti, kde alespoň mírně proudí vzduch. Uskladněte v temnu a chladu.
Nechcete se stále mořit s vařením odvarů? Pak si vyrobte olej z kontryhelu. Jednoduše menší lahvičku z temného skla napěchujte co nejvíc sušenými nebo čerstvými listy a zalijte čistým, nejlépe panenským olejem. Uložte do spíže a měsíc počkejte. Po scezení získáte skvělý lék na drobná poranění a onemocnění kůže. V domácí lékárně vydrží až dva roky, přesto je dobré udělat si každé léto novou zásobu. A používat ho mohou i těhotné a kojící ženy nebo malé děti. Alergické reakce se na něj totiž prakticky nevyskytují.
Bršlice kozí noha si poradí s dnou a revmatismem
Bršlici kozí nohu (Aegopodium podagraria) asi nemusíme žádnému zahradníkovi ani fanouškovi bylinkové medicíny dlouze představovat. Pro ty první jde o nepříjemný plevel, pro druhé o rostlinu s ceněnými léčivými vlastnostmi. Co bychom měli vědět o bršlici kozí noze a o tom, jak ji používat k léčbě běžných onemocnění?
Starší herbáře znají bršlici kozí nohu také jako: kerhák, kerhátek či husí packu. V zahradě se rychle šíří přes oddenky (stačí ponechat i jeden malý kousek kořene a bude opět růst). Najdeme ji prakticky všude, ale zejména v listnatých lesích, v blízkosti vodních toků, v křoví v parcích, mezi ploty, ale i v ovocných sadech a zahradách. Je to invazivní a obtížné vymýtitelná rostlina. A její první lístky se objevují hned, jakmile trochu sleze sníh.
Pozor na záměnu bršlice
Bršlice kozí noha patří do rodiny miříkovitých, roste na stinných místech bohatých na dusík. Dosahuje výšky 50-100 cm, pyšní se malými bílými květy a bezpečně ji poznáte podle charakteristického tvaru listů. Jejich otisk totiž připomíná tvar kozího kopyta (odtud i řecké označení Aegopodium). Vám možná trochu budou připomínat šipku. Mohou být jedno až trojčetné se střídavými lodyžními lístky. Pozor! Při sběru bršlice kozí nohy je třeba dbát na to, aby nebyla zaměněna s jinými, někdy velmi jedovatými, rostlinami z rodiny miříkovitých.
Bršlice kozí noha v bylinné medicíně
Bršlice je mezi bylinkáři velmi ceněna. Nejvíce vám o ní prozradí její anglické jméno Goutweed, které přímo odkazuje na léčbu artritidy. Pravděpodobně už neandertálci ji používali k léčbě otoků kloubů a zmírnění bolesti, jak dokládají archeologické vykopávky. A naši předkové z ní dělali chutnou polévku nebo ji sušili do čaje (který měl zároveň uklidňující a diuretické vlastnosti). Bršlice kozí noha byla také hojně konzumována během období první světové války a to jako dostupný lék na revmatismus, ischias a dnu.
Díky současným studiím je známo, že její listy obsahují velké množství vitaminu C, provitamin A, minerální látky (draslík, hořčík, zinek, měď, mangan), polyacetyleny, polyfenoly a silice. Může se chlubit také protizánětlivými, antimikrobiální (boj proti bakteriím, včetně Escherichia coli nebo stafylokoků) a potenciálními protirakovinnými vlastnostmi.
Bršlice kozí noha má také silné čistící vlastnosti, odstraňuje z těla škodlivé metabolické produkty a přirozeně a účinně detoxikuje. Ozdravuje játra, takže je skvělá pro osoby, které se snaží zhubnout nebo se zbavit závislosti na některých návykových látkách. Čaj z bršlice zlepšuje trávení a je doporučován i při poruchách funkce střev, zácpě a průjmu.
Je tedy škoda se bršlice v trávníku násilně zbavovat. Dá se přidat do polévek, dušených brambor, míchaných vajec nebo kynutého těsta. A určitě vám zachutná také pesto. Nejmladší listy jsou nejchutnější a mohou být bez obav konzumovány syrové. Semena se mohou stát zajímavým kořením, stačí je roztlouct se solí a přidávat do polévek nebo omáček.
Starší listy lze připravit podobně jako špenát a v této formě i zamrazit. Uchováte si tak zásobu cenných vitamínů a minerálů na celý rok.
Jak na čaj z bršlice:
1 lžíce sušené bylinky zalijte 1 šálkem vařící vody, zakryjte a louhujte 15 minut. Pijte 3x denně nebo použijte na obklad bolestivých kloubů či k ošetření akné a menších poranění.
Ideální bylinka pro zahradníkovu první pomoc
Určitě víte, že na nepěkné rány můžete přiložit list jitrocele nebo jiné podobné hojivé bylinky. Ale věděli jste, že podobné vlastnosti má i bršlice? Látky, přítomné v jejich pletivech, dokáží účinně urychlovat hojení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz