sakura

Výběr vhodného stromu do malé zahrady: Na co si dát pozor a které druhy jsou vhodné

Máte malou zahradu a rádi byste strom? Nevíte si rady, jak tuto situaci vyřešit a především, které stromy jsou vhodné do malé zahrady? Na co je nutné myslet, než se rozhodnete pro koupi?

V dnešní době je prakticky cokoli reálné. Pořízení stromu do malé zahrady nevyjímaje. Jen to chce správně vybrat a vše předem náležitě promyslet. Však stromy jsou dominantou každé zahrady a ovlivňují i její design.

Koncepční řešení pro malou zahradu

Je sice pravda, že na malém prostoru nelze dělat chyby, které jdou později těžko odstranit. Avšak i v malé zahradě je vhodné mít strom, který kromě estetické stránky má i tu funkční coby ochrana proti větru, slunci, útočiště pro drobné ptactvo. Nutné je dbát kromě výběru konkrétního stromu i na světové strany, oplocení, typ půdy, větrnost a odolnost vůči chorobám či škůdcům.

Do malé zahrady je třeba zvolit strom, který opticky dodá jistou hloubku. Nutné je myslet na poměr stromu vůči velikosti zahrady, tj. aby ani v dospělosti strom nedosahoval velkých rozměrů a nemusel se kácet apod. Při výběru je třeba vzít ohled i na hustotu koruny a zbarvení květů, listů, případně plodů.

Rozhodně se vyvarujte vysokým, rychle rostoucím stromům, které mají široce rozložitou korunu, jemné větve, stromy s barevnými plody, které dokáží znečistit náležitě pevné plochy i oblečení. Pokud máte děti, dejte pozor na jedovaté či pichlavé druhy, které jsou pro děti většinou lákadlem.

Ideální jsou stromy, pod jejichž korunou se dá procházet, nezabírají tolik místa a především působí jako přirozené zastínění.

javor japonský - Výběr vhodného stromu do malé zahrady: Na co si dát pozor a které druhy jsou vhodné

Zdroj foto: cs.wikipedia.org        Javor japonský

Druhy vhodné pro slunná místa

Pokud hledáte ideální strom do malé zahrady a jedná se o slunné místo, pak se jako vhodná volba nabízí takové okrasy, jako je například cedr atlantský, sakura, magnólie, vrba bělokorá, javor mléčný kulovitý, třešeň pilovitá, štědřenec, višeň převislá či platan javorolistý.

Stromy, které jsou ideální do polostínu

Zde se nabízí javor japonský a dlanotolistý či javor mléčný, dále buk lesní. Zejména japonské javory jsou pro malou zahradu jako stvořené, neboť mají vzdušné koruny v různém tvaru, stromy v rozlišných výškách se zeleným či zajímavě barevným olistěním. Japonský javor roste pomaleji, potřebuje být částečně chráněn před přímým sluncem. Vybírat lze mezi jednotlivými druhy, které dorůstají do výšky od tří do šesti metrů.

Pozitivní stránky menších stromů

Jednak nejsou tolik náročné na stanoviště a půdu. Nepotřebují mnoho péče ani řez. Jen poškozené či plané větve, které vyrůstají z kmene, je třeba včas odstranit, aby nemohly stromu ubírat sílu.

Oblíbené jsou i zjara krásně kvetoucí okrasné peckoviny či jabloně. Květy doslova obalí větve značným množstvím květů, že se jedná o impozantní dekoraci.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář