Brambory často napadají choroby a škůdci a naším úkolem je dodržet preventivní opatření a při napadení brambor ihned zasáhnout, jinak může být celá úroda k ničemu. Jaké jsou ty nejčastější choroby?
Virózy
Stejně jako člověka i jiné rostliny mohou brambory napadnout různé virózy. Nejčastěji se jedná o virovou čárkovitost, virovou svinutku či virovou mozaiku. Všechny tyto virózy snižují výnosnost od 10–70 % (podle druhu virózy i podle rozsahu napadení. Virózy se přitom šíří zejména sadbou, pak také mšicemi a jinými škůdci anebo mechanicky – krájením sadbových hlíz. Nejlepší prevencí proti všem virózám je pravidelné obměňování zdravé sadby, odstraňování nemocných rostlin i hlíz a ochrana rostlin proti mšicím a dalším hmyzím škůdcům.
Bakteriální strupovitost bramboru
Bakteriální strupovitost bramboru způsobují bakterie Streptomyces scabies. Poznáme to tak, že na povrchu hlíz dochází k vytváření strupů a stroupků. Kromě estetické závadnosti se hlízy hůře skladují, častěji dochází k jejich druhotné hnilobě, a mají větší odpad při zpracování. Protože bakterie přežívají v půdě, a to zejména v lehké a vápnité, nejdůležitější prevencí je nepěstovat brambory v lehké půdě, anebo ne častěji než jednou za 4 roky na stejném místě, půdy před sázením brambor nevápnit a naopak používat kyselá hnojiva (Síran amonný). Můžete také vsadit na odolnější odrůdy brambor, jako jsou například Rosara nebo Annabelle.
Plíseň bramborová
Plíseň bramborová má stejného původce jako plíseň rajčatová (Phytophthora infestans). Na vzrostlých rostlinách ji poznáte snadno: špičky listů jsou hnědé, postupně je napadena celá listová plocha, až odumře celá nať. Plíseň samozřejmě napadá i hlízy, které mají hnědé skvrny a druhotně podléhají hnilobě. Tuto chorobu tradičně podporuje vysoká vzdušná vlhkost a vyšší teplota. Prevencí je používání zdravé certifikované sadby a její častá obměna, nesázení brambor příliš hustě a při prvním napadení listů jejich včasné odstranění. Povoleny jsou různé přípravky proti plísním, je potřeba je aplikovat podle počasí.
Fusariová hniloba bramboru
Velkou nevýhodou fusariové hniloby je to, že v půdě přežívá mnoho let. Tato hniloba napadá pouze brambory, proto je nesmírně důležité místa jejich pěstování střídat. Hnilobu poznáte poměrně snadno tak, že na povrchu hlíz vznikají nejprve skvrny, na kterých se rozrůstá bílé mycelium (houba). Jestliže hlízy rozříznete, mokvají, hnijí a mají i uvnitř dutinky, které jsou pokryté myceliem. Choroba přežívá zejména v lehkých půdách a za suchého a teplého počasí (viz letošní léto). Nejlepší prevencí je sklízení vyzrálých hlíz, omezení jejich mechanického poškození (pokopáním apod.), skladování suchých hlíz – a to nejlépe při teplotě do 5 °C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 80 %.
Fomová hniloba bramboru
Druhou typickou hnilobou pro brambory je fomová hniloba. Vyskytuje se až v průběhu skladování, na slupce se vytvářejí propadlé skvrny, pod kterými se nacházejí dutiny vyplněné tentokrát světle fialovým myceliem. Hnilobu způsobuje houba Boeremia exigua, syn. Phoma exigua. Infekce se do hlíz dostává již při pěstování, většinou jde o nekvalitní sadbu nebo příliš vlhké půdy a vlhké a chladné počasí. Prevence je v podstatě stejná jako u předchozího druhu: používání zdravé sadby, sklízení vyzrálých hlíz, omezení mechanického poškození hlíz a skladování suchých hlíz – stejná teplota a relativní vlhkost vzduchu jako výše.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz