ruze

Růže: Královna květin má léčivé i zkrášlující účinky

Růže není jen královnou květin, impozantní květinou, která honosně dekoruje záhony a stejně tak v řezané podobě zkrášluje interiér ve váze. Růže nabízí mnohem rozmanitější využití.

U nás se růže rozšířila v období středověku a právě i z této éry pochází většina šlechtických erbů, na kterých je tato květina vyobrazena. Už i v té době byla růže používána pro své povzbuzující účinky na zdraví. Tehdy se popularitě těšila především růže keltská.

Zásadní zlom v historii pěstování růží nastal na konci 18. století, kdy se do boje o nejhezčí květinu vložila Čína a začala vytvářet nové druhy s ohledem na požadavky zámožných Evropanů. A díky tomu se podařilo i prodloužit dobu, po kterou růže kvete. Dodnes z těchto poznatků těží pěstitelé růží i u nás.

Růže může pěstovat každý, nejenom ti, kdo mají zahrádku, neboť je lze pěstovat i v nádobách na terase, balkoně apod. Kromě užití si růže v exteriéru či v interiéru ve váze, samozřejmě lze usušit si růže a použít jako dekoraci, stejně tak lze použít sušenou variantu jako vhodnou složku na domácí pot-pourri. A tím výčet zdaleka nekončí.

Růže je výrazné antivirotikum, účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice trávicího traktu a dýchacích cest, posiluje srdce, napomáhá ke správné funkci močového měchýře, pomáhá při zánětu a bolesti, stejně tak pomůže v boji se žaludečním vředem a poskytuje úlevu při onemocnění ledvin. Díky antioxidačnímu účinku likviduje tvorbu volných radikálů, což je ocenitelným faktem především pro diabetiky, neboť popíjením čaje lze snížit hladinu cukru v krvi. Bonusem je typická a jedinečná vůně, která má velmi pozitivní vliv na psychiku.

Okvětní plátky růží pro zdravílistky ruze - Růže: Královna květin má léčivé i zkrášlující účinky

Jednoduchý a snadný způsob využití růže pro její blahodárné účinky na naše zdraví spočívá v přípravě čaje. Stačí jedna vrchovatá čajová lžička okvětních plátků, nechat louhovat cca 15 minut v horké vodě, která prošla varem. V létě se tento čaj připravuje z čerstvých a právě utržených lístků, na zimu si je můžete nasušit do zásoby.

Růžová voda pro krásu

Však už kdysi byla růže zasvěcená bohyni krásy a lásky Afrodité. Růže je v přírodní kosmetice přínosným základem v péči o krásnou, hydratovanou, vyživenou a projasněnou pleť. Poskytněte pleti svěžest a mladistvý vzhled díky domácí růžové vodě. Výsledkem bude krásná, hydratovaná a vyživená pleť.

Příprava růžové vody spočívá v následujícím postupu, kdy do půl litru destilované vody či alespoň přefiltrované vložíte dvě hrsti okvětních plátků růží, přiklopíte a pomalu přivedete k varu. Nádobu odstavíte, necháte vychladnout. Neodkrývat. Poté okvětní lístky vyždímáte a růžovou vodu budete uchovávat v lednici a to nejdéle po dobu dvou týdnů. Růžovou vodu je vhodné používat ráno i večer na vyčištěnou pleť.

Relaxační koupelová sůl s plátky růží

Zde se nabízí možnost, kdy čerstvě natrhané okvětní plátky růží vhodíte do koupele či je předem zalijete horkou vodou a poté vlijete do vany. Sušené okvětní plátky jsou ideální do koupelových solí. Tu si připravíte snadno a rychle, kdy namícháte okvětní plátky do zakoupené koupelové mořské soli. K růžím je vhodnou kombinací levandule, která tak umocní relaxační účinek.

Sběr a sušení okvětních plátků

Sklízet květy je možno ze všech dostupných kultivarů a zejména nyní v létě z jakékoliv růže, co nám kvete na zahradě či co je k dispozici. Důležité je být opatrní a plátky nepomačkat. Je třeba je jen jemně otrhávat. Plátky se suší ve stínu či v dostatečně větrané místnosti. Ze začátku se suší bez obracení, až ke konci je můžete několikrát provzdušnit a protřepat. Sušené skladujeme v dobře uzavíratelně nádobě bez dosahu slunečních paprsků.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář