cervec

Červci odolávají i chemickým přípravkům díky svým voskovým výpotkům

Jedním z nejúpornějších škůdců z hmyzí říše, se kterým se můžete na své zahradě setkat, jsou bezesporu červci. A není to způsobeno jen tím, že napadají široké spektrum hostitelských rostlin, ale zejména tím, že na rozdíl od jiných škůdců jsou velmi rezistentní vůči různým chemickým přípravkům.

Na kterých rostlinách červci škodí

skudce - Červci odolávají i chemickým přípravkům díky svým voskovým výpotkům

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Červci (Coccoidea) opravdu mohou škodit téměř na čemkoliv, od plodin až po okrasné rostliny. Setkáme se s nimi na ovocných dřevinách (jabloně, hrušně, slivoně), na angreštu, ale třeba i na citrusech, které letníme venku, apod. Z okrasných může napadnout třeba buganvileu.

Jak červce poznáme

Všichni červci bez rozdílu, tedy jak červci vlnatí, tak puklice, toulice a štítenky, jsou poměrně malý hmyz (kolem 1 cm) a jsou charakterističtí voskovými výpotky na svých tělech, které mohou být buď ve formě štítků, nebo vláken.

Jak červci škodí

Červci škodí tím, že vysávají pletiva rostlin, přičemž jejich sliny mají fytotoxický účinek na rostliny. Kromě toho přenášejí různé virózy a také vytvářejí medovici (podobně jako mšice).

Jak se proti červcům bránit

Protože červci jsou rezistentní vůči téměř všem chemickým postřikům, je ochrana rostlin velmi složitá. Obvykle pomáhá jen aplikace přípravků na bázi olejů, a to nejlépe před rašením rostlin. V průběhu vegetace, nejlépe od začátku března dále, je dobré nanášet lepové pásy na kmeny stromů, aby se červci k listům a květům nedostali.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít