podkopnicek

Málo známí podkopníčci škodí zejména na ovocných dřevinách

Další brouček, který dokáže napáchat nepěkné škody na ovocných dřevinách, je podkopníček. Své jméno pravděpodobně dostal podle toho, jak poškozuje listy.

Jaké dřeviny podkopníčci napadají

Podkopníčci napadají zejména jabloně, hrušně, slivoně, třešně, višně, jeřáby a další ovocné, někdy i okrasné dřeviny.

Které stadium škodí

U podkopníčků škodí zejména housenky, které mohou být až 4 mm dlouhé a vykusují v listech spirálové chodbičky (tzv. miny). Podkopníček spirálový (Leucoptera malifoliella) vykusuje spirálovité chodbičky, zatímco podkopníček ovocný (Lyonetia clerkella) vykusuje úzké a různě zprohýbané miny.

Kuklí se potom na spodních stranách listů do bílých kukel, z nichž se líhne motýl, který je samozřejmě již neškodný.

skudci - Málo známí podkopníčci škodí zejména na ovocných dřevinách

Zdroj foto: en.wikipedia.org            Lyonetia clerkella

Jaká je škodlivost

Při slabším napadení si strom s podkopníčky poradí, ale při silnějším napadení může dojít až k úplnému odlistění stromu. Navíc housenky se líhnou ve dvou generacích za rok.

Jaká existuje ochrana

Existuje pouze chemická ochrana, ke které se ale přistupuje pouze při masivním napadení (nebo pokud v minulém roce byly na všech listech více než 3 miny).

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář