Tento druh kávy se nesklízí na plantážích, ale sběrači musí pátrat po výkalech cibetkovité šelmy, která pojídá celé plody kávovníku. Tím, že projde trávicím traktem šelmy, má cibetková káva vyhlášenou chuť a aroma.
Cibetková káva pochází z Indonésie, také se můžeme setkat s názvem Kopi Luwak (Kopi – indonésky káva, Luwak – indonéský název pro cibetku). Údajně kávu přivedla na trh rodina Widjajů z Jakarty, koncem devatenáctého století.
Čím je cibetková káva výjimečná?
Cibetkovitá šelma, ovíječ skvrnitý, je noční tvor. Živí se převážně hmyzem, hlodavci, drobnými ptáky nebo exotickými plody. Ve dne musí sběrači projít kávovníkové plantáže, husté křoví a zapátrat po jejím trusu. Z něj potom vybrat nepoškozená kávová zrna, které se potom proplachují v horských říčkách a upraží.
Výjimečnost spočívá v procesu fermentace, kterému jsou kávová zrna vystavena při průchodu trávicím traktem šelmy. Zrna tím ztratí hořkost a získají zvláštní aroma. Dalším důležitým procesem je správný způsob pražení a přípravy kávy. Musí se pražit na způsob medium, při silnějším pražení by káva zhořkla a ztratila své jedinečné aroma a chuť.
Sběr je natolik náročný, že se ročně nasbírá jen několik málo stovek kil kávy. Chuť kávy se může z jednotlivých plantáží lišit, je to dáno tím, že na každé se pěstuje jiný druh kávovníku.
Pozor na falešnou cibetkovou kávu
Pro její vysokou poptávku a cenu se objevují nepravé kávy. Může to být směs, ve které cibetkové kávy najdete jen malé procento, a zbytek tvoří jiný druh kávy. Problémem bývá i stáří kávy, na obalu by mělo být uvedeno datum pražení.
Cibetková káva by měla pocházet od divoce žijících cibetek, ne držených v zajetí. Šelmy držené v zajetí ale většinou odmítají jíst kávová zrna.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz