vanocni stromek

Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Chcete si udělat na Vánoce opravdovou zahrádkářskou radost? Může jí být třeba živý vánoční stromeček v květináči, který místnosti po celé svátky krásně provoní a jako bonus se s ním můžete těšit i na své zahrádce, odkud vás v následujícím roce zase může následovat domů.

Zpravidla mají takovéto živé ozdoby výdrž 5-10 let, poté už jim musíte chtě nechtě poskytnout prostor výhradně venku. Ne všechny nabízené dřeviny se však pro tento úkol hodí. Poradíme vám, jak se nenechat nepříjemně překvapit a pořídit takový stromek, který opravdu vydrží.

Hodí se jedličky i borovice, smrk naopak ne

Pokud bychom měli jmenovat seznam vhodných druhů, byly by to především čtyři druhy jedlí: jedle bělokorá (Abies alba), jedle obrovská (Abies grandis), jedle korejská (Abies koreana) a jedle normandská – kavkazská (Abies nordmanniana), půvabná borovice černá (Pinus nigra) a s trochou péče i dva druhy smrků: smrk ztepilý (Picea abies) a smrk pichlavý (Picea pungens). Pojďme si je teď představit jednotlivě a podívat se na to, jak budou vypadat u vás doma i v zahradě.

Vánoční jedličky se liší velikostí i typem koruny

Zatímco některé rostu rychle a brzy se stanou dominantou vašeho pokoje i zahrady, jiné si zase dávají na čas a působí pěkně kompaktně i po mnoha letech.

Jedle bělokorá (Abies alba)

Klasický zástupce naší divoké přírody, který se v poslední době díky ustupujícímu znečištění stále častěji vrací. V mladá vás potěší kuželovitou korunu, která se později promění v pyramidální až válcovitou, na vrcholu mírně zploštělou. Poznáte ji, stejně jako další jedle, podle typických plochách jehlic o délce až 3 centimetry, které vyrůstají dvouřadě. Na rubu je zdobí lesklé proužky.

Šišky mohou dorůst až 20 centimetrů délky a jsou válcovité, vzpřímené a v horní části zaoblené. Před rozpadnutím se ze zelené zbarvují do modra. Na našem trhu patří jedle bělokorá mezi draží vánoční stromky.

jedle belokora - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: en.wikipedia.org           Jedle Bělokorá

Jedle obrovská (Abies grandis)

Skutečný gigant s rychlými přírůstky, vhodný jen pro větší zahrady. Má kuželovitou, později velmi širokou korunu, kterou tvoří 2-6 cm dlouhé jehlice, vyrůstající ve dvou řadách. I ony mají na spodní straně světlé proužky. Lidé ji milují zejména pro její aromatičnost – po rozemnutí voní jehličí opravdu opojně! Šišky jsou zelené, později nahnědlé o délce až 6 cm. Ovšem vyrůstají pouze na jejím vrcholu, v nižších patrech nikoliv. Potřebuje každoroční přesazování a patří spíše k dražším dřevinám.

jedle obrovská - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                  Jedle Obrovská

Jedle korejská (Abies koreana)

Zahradu i byt ozdobí kuželovitou korunou, jež se u starších stromů nahoře zplošťuje. Lesklé, tmavě zelené jehlice o délce 1-2 cm mají na spodní straně světlou rýhu. Leckdy se jehlici mohou z rubu jevit i jako stříbrné.

Jde o jedli s velmi pomalými přírůstky, vyžaduje však každoroční zaštipování větví. Udrží se však i v podhorských oblastech. Nevadí jí ani ledové větry a potěší vás barevnými šiškami, jejichž odstíny se pohybují od modrofialových k tmavě nachovým až po fialovovo-purpurové. Dorůstají až 7 cm. I ona bývá celkem drahá.

jedle korejska - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Jedle Korejská

Jedle normandská – kavkazská (Abies nordmanniana)

Je ze všech vánočních jedlí nejdostupnější, rozhodně však nejde o podřadné zboží. Její jehlice potěší příjemnou květinovou vůní, stromek samotný pak kuželovitým tvarem, jež se časem mění ve sloupovitý se zašpičatělým vrcholem.

Má i velmi zdobné jehlice – dlouhé 2-3 cm na vrcholu s vykrojením a viditelně rýhované. Jako kontejnerový vánoční stromek bývá k vidění poměrně často, i díky své husté koruně, která dodává vánočnímu stromku žádaný plný vzhled.

jedle kavkazska - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                              Jedle Kavkazská

Borovice a smrky – jak je to s nimi?

Ne vždy si však chceme na zahradu pořídit právě jedli. Naštěstí jsou tu hned tři další alternativy – borovice i smrčky.

Borovice černá (Pinus nigra)

Je co do ceny rozumným kompromisem mezi žádanými vlastnostmi jedlí a levnými ale ne vždy praktickými smrčky. Koruna bývá velmi pěkná, jehlice vyrůstající ve svazích po dvou píchají jen minimálně a leckdy vypadají ze spodní strany jako ojíněné. Na zahradě vás pak potěší až 8 cm dlouhými šiškami s lesklým povrchem. V teple bytu vydrží poměrně dlouho.

borovice cerna - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: cs.wikipedia.org           Borovice Černá

Smrk ztepilý (Picea abies)

Jako vánoční stromeček ho uvidíme častěji. Určitě vám napovíme, když řekneme, že lidově se mu říká smrk stříbrný. Zdobí ho pyramidová koruna spolu s krátkými a hustě jehličím porostlými větvemi. Už i mladé stromky se mohou chlubit slámově zbarvenými šiškami o velikosti 5-10 cm. Později obvykle ztmavnou do světle hnědé. Na stromě pak vydrží až do další sezóny.

Jehličí je lehce namodralé, a navíc jsou vcelku měkké – tedy alespoň ty mladé. O ty starší se při neopatrném zdobení snadno popícháte. Na druhou stranu opadává i v teplém bytě poměrně málo a po rozemnutí má jeho jehličí vůni citrusů.  Potěší vás i svou rozumnou cenou.

smrk ztepily - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                    Smrk Ztepilý

Smrk pichlavý (Picea pungens)

A máme před sebou posledního vánočního adepta – typického zástupce naší lesní flóry. K dostání je v mnoha kultivarech, které se od sebe liší tvarem i velikostí koruny i vzhledem větví. Mohou být vzpřímené, ohnuté ale třeba i plazivé. V mládí jsou jeho jehlice bělavé, později se zbarvují až do sytě zelené.

Ve vytápěných místnostech se mu líbí jen krátce, poté začne rychle opadávat. Na druhou stranu je však jeho cena opravdu nízká. Pokud se tedy smíříte s odstrojením do tří dnů, pak nejspíš udělá velkou radost i vám. Koneckonců brzké odstrojení je podmínkou pro jakékoliv úspěšné pěstování živých vánočních stromků.

Borovice černá vydrží nejdéle – až 7 dní. U ostatních se doporučuje maximálně pět dní, poté stromky začnou rašit a jen velmi neochotně se přizpůsobují špatným slunečním podmínkám, které v našich zeměpisných šířkách během zimy panují.

smrk pichlavy - Živý vánoční stromeček: Jaké druhy se na něj hodí nejlépe

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                 Smrk Pichlavý

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář