Čirok je trochu opomíjená obilovina. Je přirozeně bezlepkový a je zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Upravuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
Čirok (Sorghum) se řadí do čeledi lipnicovitých, zahrnuje asi 30 druhů. Některé jsou pro člověka jedovaté, ale čirok dvoubarevný neboli obecný (Sorghum bicolor syn Sorghum vulgare) je člověku prospěšný. Pochází ze severovýchodní Afriky, důkazy, že jej využívali lidé již dávno, se našly při vykopávkách mezi Súdánem a Egyptem, datované do roku 8000 před Kristem.
Z Afriky se postupně rozšířil do celého světa a od 20. let minulého století se objevuje i u nás. V průběhu let byl vytlačen kukuřicí.
Zdroj prospěšných látek
Čirok je zdrojem prospěšné vlákniny a bílkovin. Dále obsahuje hořčík, železo, fosfor, mangan, draslík, vitamín B1, B2,B6, niacin.
Čirok a jeho účinky
- Obsahuje látky, které v našem těle působí jako Tepelnou úpravou se jejich obsah nesnižuje.
- Má protizánětlivé účinky, vysoký obsah polyfenolů vede k imunostimulaci.
- Preventivně působí proti rakovině.
- Snižuje hladinu cukru v krvi. Při konzumaci čiroku dochází k redukci inzulínové odpovědi a menším výkyvům hladiny glukózy v krvi.
- Snižuje hladinu cholesterolu, lipidy obsažené v čiroku jsou částečně schopné zabraňovat absorpci cholesterolu z potravy, snižují jeho hladinu nejen v krvi, ale i v játrech.
- Je přirozeně bezlepkový, je tudíž vhodný i pro celiaky.
- Pozitivně působí na centrální nervovou soustavu.
Jak čirok připravit
Pokud si koupíte zrna, budete je muset nejprve tepelně upravit. Příprava je trochu zdlouhavější, musí se na nějakou dobu namočit, propláchnout a tepelně zpracovat. Potom se dá použít do salátů, polévek, kaší nebo jako příloha.
Nejjednodušší je zakoupit si čirokovou mouku. Tu už můžete přidávat do pečení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz