Pokud se cítíte sklíčení a bez nálady, nemusíte hned sahat po antidepresivech. Vyzkoušejte nejprve dary z přírodní lékárny, které vám zvláště při menších potížích prokáží stejnou službu. Jednou z bylinek, která funguje jako přírodní antidepresivum, je právě dobromysl obecná.
Odkud pochází, kde roste a jak ji pěstovat
Dobromysl obecná pochází z Evropy a je to již opravdu velmi stará bylinka – znali ji staří Řekové i Římané. Ti ji využívali do koupelí, jako parfém i jako masážní olej. Její využití se neztratilo ani ve středověku, kdy se používala hlavně k odhánění zlých duchů. Dobromysl roste dodnes planě na našich stráních či skalách a můžeme si ji pěstovat i v bylinkové zahrádce nebo na vrcholu bylinkové spirály – potřebuje slunce a teplo. Jeden druh dobromysli pocházející ze Středomoří se nazývá oregano a používá se jako koření.
Co se sbírá a jak působí
Z dobromysli se sbírá kvetoucí nať, která obsahuje silici, hořčiny, tanin, třísloviny, olej a další látky. Její nejdůležitější vlastností je, že zlepšuje náladu. Jako antidepresivum se může podávat samostatně a dlouhodobě, jinak se kombinuje s dalšími bylinkami a dlouhodobé podávání se nedoporučuje. Kromě nati se dá z dobromysli využívat éterický olej, který rovněž pomáhá při depresích, migrénách, neurózách, poruchách spánku, ale také při rýmě, chřipce a kašli.
A co si můžeme z dobromysli připravit, aby se nám zlepšila nálada
Jednak si můžeme uvařit čaj. 1 lžíci suché natě přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme louhovat zakryté pokličkou asi 15 minut. Scedíme a pijeme 1 šálek po jídle maximálně však 3x denně.
Pak si také můžeme (jako staří Římané) připravit koupel: Asi 200 g nati dobromysli a 100 g listů máty peprné (můžeme přidat ještě 100 g nati řebříčku, 50 g nati třezalky a 50 g květů heřmánku) spaříme 2 litry vroucí vody a necháme louhovat až 30 minut. Pak scedíme a nalijeme do koupele, maximální teplota by měla být 38 °C a délka koupele by neměla přesáhnout 20 minut.
Jako poslední možnost můžeme éterický olej z dobromysli nakapat do aromalampy a užívat si zklidnění a rozjasnění mysli touto cestou.
Více se o Dobromysli obecné můžete dočíst na portálu Bylinkopedie.cz ZDE
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz