chryzantéma t wikiwand.com 1

Jak si vypěstovat chryzantémy

Chryzantémy jsou takovými princeznami mezi podzimními květinami a již dávno nepatří jen na hřbitov. Vypěstujte si je ve své zahradě a potěšte se jejich květy od konce srpna do listopadu. A jak na to?

Jak vybrat správné stanoviště

Chryzantémy potřebují ke správnému růstu slunné a teplé stanoviště, středně těžkou, propustnou a humózní půdu a dostatečnou zálivku.

Kdy sázet

Chryzantémy sázíme nejlépe na jaře, protože na podzim by nám nevykvetly a nestihly by dostatečně zakořenit, takže by mohly pak přes zimu vymrznout.

chrysantéma wikipedie - Jak si vypěstovat chryzantémy

Zdroj foto: wikipedie

Jak chryzantémy zazimovat

Chryzantémy vydrží kvést dlouho do podzimu, ale pak potřebují zazimovat. Odkvetlé květy nestříháme na podzim, ale necháme to až na jaro. Celou rostlinu přikryjeme odspodu zeminou a svrchu chvojím.

Množení

Chryzantémy se množí dělením, stačí při přesazování jednotlivé trsy rozdělit na menší. Takto si můžete namnožit své oblíbené barvy.

Choroby a škůdci

Bohužel ani chryzantémám se nevyhýbají choroby a škůdci. Mezi časté choroby napadající tyto květinové krásky patří septorióza, která napadá a deformuje listy. Pomůže chemický postřik. Druhou chorobou je tzv. bílá rez chryzantém, což je houbovitá choroba, jež napadá listy, které pak schnou a opadávají. Méně napadené rostliny zachrání chemický postřik, více napadené je lepší spálit, aby se choroba dále nešířila. Nejčastějšími škůdci bývají mšice, na které platí jedině chemický postřik. Nebezpečné je také háďátko kopretinové, které může celou rostlinu zcela zlikvidovat – pomůže zase chemický postřik, nebo pěstovat chryzantémy v blízkosti afrikánů, které háďátko odpuzují.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít