Ovoce a zeleninu z vlastních zdrojů má vzhledem k aktuálnímu ročnímu období opravdu jen málokdo. Nezbývá nám tedy, než se spolehnout na zboží zakoupené. A co si s ním počít při donesení domů? Jaká je domácí dezinfekce ovoce a zeleniny?
Nebalené pečivo společně se sortimentem ovoce a zeleniny patří z pohledu přenosu jakýchkoliv infekcí k těm nejrizikovějším potravinám. Ovšem zatímco bez nebaleného pečiva se snadno obejdeme, náhradu za brambory, jablka nebo třeba hrušky najdeme jen těžko. Ne všude jsou totiž obchody ochotny volně ložený sortiment zastrčit alespoň do základní ochrany z plastového sáčku.
Proti virům a bakteriím pomůže celá řada prostředků
Obchody lze v současnosti považovat téměř za jakousi „válečnou zónu.“ Bez roušky a ideálně i rukavic se vstup dovnitř nedoporučuje, ba dokonce je přímo zakázán. Přesto si však nelze být jistý tím, jaké hygienické návyky dodržují lidé, kteří se k čerstvému sortimentu dostali před vámi. Stačí pouhopouhé popotahování roušky nebo stisknutí kontaminované kliky a ta lákavá bluma v regále přestane vypadat tak neškodně.
U ovoce a zeleniny podléhající tepelné úpravě se v zásadě ničeho obávat nemusíte. Dejte pozor jen na řádné mytí rukou. V ostatních případech vám velmi dobře poslouží houbička nebo třeba octová voda nebo alkohol.
Když chcete ovoce a zeleninu „jen“omýt
Některé velmi jemné druhy nesnesou žádný kontakt s čímkoliv tvrdým. Ani přílišný tlak při mytí by se vám nemusel vyplatit. V takové případě můžete sáhnout po roztoku z octa, kyseliny citronové nebo alespoň citronové šťávy. Sázkou na jistotu je pak vysokoprocentní alkohol. Jako domácí dezinfekce tak může v tomto případě sloužit jakákoliv dobrá pálenka, třeba i slivovice.
Jde však spíše o extrém, doporučovaný pouze pro osoby se sníženou imunitou – zejména tedy chronicky nemocné a seniory. Naopak technický líh a jiné průmyslové alkoholy v tomto případě doporučit nelze. Hořká příchuť na ovoci a zelenině ulpí, a navíc opravdu nejsou určeny pro konzumaci.
Některé druhy myjte až před samotným podáváním
U jablek, hrušek a dalšího ovoce, které máme ve zvyku umísťovat na ovocné talíře a nechávat volně k dipozici jakémukoliv členu domácnosti, je důležité okamžité omytí ihned po přinesení z obchodu. Postačí, když si papírové utěrky namočíte do některého z výše zmíněných dezinfekčních prostředků a celý povrch dokonale otřete. Na závěr vše opláchněte čistou vodou.
Ovšem u drobných bobulovin (borůvky, maliny apod.) nebo velmi členité zeleniny (kapusta, salát atd.) už to není tak jednoduché. V takovém případě je nutné přistoupit k omytí zeleniny a ovoce těsně před jejich podáváním. V ideální případě je na chvíli naložte do octového roztoku nebo roztoku z kyseliny citronové, následně omyjte a podávejte.
Důvod je prostý: omyté plody a listy, skladované v ledničce, by se mohly díky zvýšené vlhkosti stát doslova živnou půdou pro přeživší bakterie a viry. Z ledničky tak můžete snadno vytáhnout doslova časovanou bakteriální bombu.
Jedlá soda, jar… aneb návody za hranou
Výše uvedené postupy jsou zcela postačující, ovšem i tak se řada lidí uchyluje k houbičce, jedlé sodě a leckdy dokonce jaru. Nenechte se zlákat davovou hysterií, je to pravdu zbytečné. Jedlá soda může nepříjemně ovlivnit chuť ovoce, na mytí by bylo třeba vzít vždy zcela novou houbičku a prostředek na mytí nádobí není pro konzumaci vhodný už vůbec.
Když běžné opláchnutí nestačí, vezměte si k ruce sůl
A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na klasický a snadno dostupný prostředek pro dezinfekci prakticky čehokoliv – sůl. Sůl najdete i v kanceláři a nemusíte se bát, že vám někdo takto očištěné ovoce nebo zeleninu znovu znehodnotí. Postup je prostý – pokud se vzdáte konzumace nakrájených dílů z ovoce a zeleniny, můžete si svou vlastní dezinfekční misku postavit i na stůl v kanceláři.
Jednoduše naplňte mísu slanou vodu, vložte do ní jablko, hrušku nebo cokoliv dalšího, co vám poslouží jako svačina a nejméně deset minut počkejte. Pak už stačí vybraný plod jen opláchnout čistou vodou a začít jíst. Vyhnete se tak sekundární kontaminaci i jakýmkoliv dalším obtížím.
Navíc ani nemusíte loupat slupku, pokud to není nezbytně nutné. Nezapomínej, že se tímto opatřením zbytečně připravujete o množství cenných vitamínů, které jsou ukryté právě pod ní.. A to je rozhodně škoda.
Nejlepší poměry ingrediencí pro domácí dezinfekci
Neradi děláte cokoliv od oka? Pak jsme do pro vás připravili závěrem doporučené poměry „dezinfekcí“ pro ovoce a zeleninu.
• U soli je doporučen nejméně desetiprocentní roztok. Na jeden díl soli si tedy připravte devět dílů vody.
Doporučujeme rozmíchávat spíše v menším množství tekutiny a vodu postupně dolévat. Vyhnete se tak nepříjemnému cákání po celé pracovní ploše. U mnoha druhů ovoce a zeleniny se ani nemusíte obtěžovat ke kohoutku. Zbytky soli z jejich slupky bez potíží dostanete použitím papírového ubrousku nebo kapesníku, který následně vyhodíte do koše.
• Octový roztok je třeba připravit o něco silnější. Doporučuje se asi 20 %. Na čtyři díly vody tedy budete potřebovat jeden díl octa.
Můžete použít prakticky jakýkoli – od běžného kuchyňského, přes vinný či jablečný až třeba po ocet na sushi. Záleží, co doma zrovna najdete. Postupujte stejně jako u solného roztoku, ovšem před konzumací doporučujeme potraviny raději omýt.
• Roztok z kyseliny citronové připravte z jednoho litru vody a vrchovaté lžíce krystalků kyseliny citronové. Pokud použijte citron, vymačkejte do stejného množství vody alespoň jeden.
Nechte deset minut působit a poté může konzumovat ihned, případně omýt.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz