sekat travnik

O trávník je třeba začít pečovat už v březnu

S tím, jak se mění počasí a tak trochu i podnebí, si náš trávník vyžaduje mnohem více péče než kdykoliv předtím. S péčí o travnatou plochu začněte nejlépe již v březnu, za předpokladu, že budou splněny následující podmínky.

Co musí být splněno, než začnete pečovat o trávník

I když sněhu a mrazu letos moc nebylo, tam, kde přece jen byl, počkejte, až slezou poslední zbytky sněhu a půda rozmrzne. Teplota půdy optimální pro práci na trávníku by měla být okolo 8 °C a neměly by se již vracet ranní mrazíky.

Co udělat jako první

Jako první musíte odstranit stébla a listy, odumřelé rostliny a mech. Můžete travnatou plochu nejprve vyhrabat hráběmi na listí a poté zkusit ostřejší hrábě, vertikutační hrábě nebo samotný vertikutátor. Předpokladem k úspěchu je, že trávník vyhrabete 2x, a to ve dvou na sebe kolmých směrech. Ideální hloubka, do které byste se měli při hrabání dostat a narušit drny, je kolem 4 mm. Veškerý takto vyhrabaný materiál můžete zkompostovat, snad jen mech dejte raději do biopopelnice, ať se vám na zahradu nevrátí.

travnik - O trávník je třeba začít pečovat už v březnu

Zdroj foto: envato

Holá místa

Pokud se během vertikutace objeví v trávníku holá místa, na nic nečekejte a osejte je novým osivem, které bude nejlépe rychlerostoucí. Semínka zasypte malou vrstvičkou zeminy nebo kompostu a udržujte trvale ve vlhku. POZOR: Pokud je váš trávník poškozený z více než 50 %, obnovte jej raději celý.

Přihnojování

Po všech těchto pracích se pustíme i do přihnojování. Použijeme hnojivo s větším obsahem dusíku, který nám pomůže dosáhnout silné travní rostliny, nebo můžeme použít i hnojivo s přísadami proti mechu. Aplikujeme nejlépe po dešti.

Sekání

Trávník sekáme poprvé, když doroste výšky 6–8 cm, ale posekáme jen třetinu porostu. Při dalších sekáních vždy dbáme na to, abychom trávník nesekali moc nízko, protože čím vyšší trávník, tím lépe zadržuje vodu a v létě odolává suchu a žáru. Když se nám podaří nechat část trávníku neposekanou a posekat ji až kosou jako seno, budeme mít za odměnu ještě krmivo pro morčata nebo králíčky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít