zahrada

Probuďte zahradu jednoduše a bezpečně

Slunce za okny už začíná nabírat sílu a vy už nejspíš toužebně pokukujete po zelenajícím se trávníku a dosud nedotčených zeleninových i květinových záhoncích. Poradíme vám, co nezanedbat a jak do jara vykročit opravdu tou správnou nohou.

Trpělivost přináší růže…

V případě zahrady to není jen všeobecné přísloví. Na jaře se unáhlenost nevyplatí. Není-li půda ještě úplně rozmrzlá, nic nepodnikejte. Zejména trávník může v takovém případě utrpět jen těžce napravitelné škody. Místo toho se raději poohlédněte po tom, co vám pro údržbu na zahradě chybí. Potřebujete nové zahradní nůžky, kolečko nebo dokonce domek na nářadí? Může vám pomoci třeba OBI leták.

Než si ušlapete trávník

Stébla trávy zahradu propojují, sjednocují a vnáší do ní pořádný kus přívětivosti. Musí být ovšem zdravá. Takže než začnete pobíhat mezi záhonky, pohlídejte si, aby nebyla výška trávníku vyšší než 3 centimetry a pořádně ho posekejte. Vyplatí se kvůli tomu koupit i novou sekačku, pokud vaše stávající nedovoluje volitelné nastavení úrovně sečení. A kde ji sehnat? Prozkoumejte kupříkladu Baumax leták nebo Hornbach leták. Budete překvapeni, jak velký vliv tahle na první pohled nenápadná drobnost na koberec z trávy má.

Vzduch, vláha a živiny…

Ještě jednou se vraťte k trávníku a zhodnoťte ho kritickým okem. Přes zimu totiž doslova prorostl mechem a kořínky a zadusil se zbytky listí. Vzniklou bariéru lze bez nadsázky přirovnat k betonu, který propustí jen minimum tolik potřebného kyslíku. Někdo doporučuje drn prorýt vidlemi, ovšem mnohem rychlejší a pohodlnější je použití vertikutátoru. Zjistěte, zda-li ho za výhodnou cenu nenabízí např. Mountfield leták.

Odstranění zimní přikrývky

Přelom března a dubna je ideálním okamžikem pro odstranění veškeré zimní ochrany v čele s chvojím a kůrou. Ostříhejte všechny suché části rostlin, půdu prokypřete a obohaťte ji dobře uleželým kompostem (využít lze i granulované hnojivo s dlouhou dobou uvolňování). A nezapomeňte ani na obnovení kůrového mulče na záhonech.

A jakmile budete mít hotovo, nestojí už nové výsadbě a dalším zahradním radostem vůbec nic v cestě.

Aktualita: také jste našli ve schránce nebo na internetu akční leták výše zmíněného řetězce, ale kvůli aktuálním omezením skončil v hromadě papíru? Vezměte ho do ruky znovu. Obchody, jenž mají e-shop, nabízejí vyzvednutí objednaného zboží zdarma na informacích nebo v prodejně. O výhodné nabídky tak rozhodně nepřijdete.

 

——————Komerční článek——————

Jako redakce portálu sazenicka.cz přinášíme pro naše čtenáře články, informace zejména pro milovníky pěstování a zahradničení. Připravili jsme rovněž databázi rostlin, kterou pro vás pravidelně aktualizujeme.

Zanechte komentář