levanduli

Kousek Provence můžete mít doma po celý rok. Jaké druhy levandule lze pěstovat v květináči?

Pokud patříte mezi milovníky levandule a nemáte zahradu, můžete si tuto impozantní krásku, která má nezaměnitelné aróma, pěstovat v květináči nebo v truhlíku. Krásnou a voňavou levanduli je možné mít po celý rok v interiéru.

Jak pěstovat levanduli v květináči?

 Levandule má ráda lehčí půdu a miluje sluníčko, proto je vhodné zvolit umístění na parapetu tam, kde bude mít dostatek slunce po co nejdelší část dne. Levandule není náročná na zálivku. Rostlina vyžaduje jen malou zálivku a vydrží bez problému i několik dní bez vody. Stejně tak ani není levandule náročná na hnojení. Dokonce v případě kvalitní zeminy není potřeba hnojit.

Záleží, jestli chcete a budete pěstovat levanduli v interiéru či na balkoně. K tomu je nutné uzpůsobit nádobu. Samozřejmě že nejlépe vyniká levandule v nádobách v provensálském stylu, který umocní její kouzlo a evokují dokonale známou atmosféru.

Pokud budete pěstovat levanduli na balkoně či terase, je nezbytné ji na zimu umístit do interiéru, neboť rostlina v květináči nepouští kořeny příliš do hloubky, tudíž by mohla snadno umrznout.

Vhodné druhy levandule a jejich přezimování

Mezi druhy, které jsou vhodné pro pěstování v květináči patří levandule lékařská, která je zároveň nejrozšířenější i pro pěstování v exteriéru, neboť v našich podmínkách velmi dobře též přezimuje. Dalším druhem do květináče je levandule korunkatá, která je typická pro své nápadně krásné květy. Je vhodná do interiéru, venku není schopna přezimovat.

Do květináče můžete pořídit taktéž levanduli úzkolistou, která se pěstuje v několika variantách s jemně bílými či růžovými květy, jenž velmi pěkně vyniknou v kombinaci s typickými fialovými druhy levandule.

květina - Kousek Provence můžete mít doma po celý rok. Jaké druhy levandule lze pěstovat v květináči?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Způsoby množení levandule

Levanduli si můžete namnožit hřížením, řízkováním či ze semen. U semen je zapotřebí se obrnit dostatečnou trpělivostí, neboť klíčí velmi pomalu. Levandule se vysévá od poloviny února až do března a poté se rozsazuje. Pěstování ze semen je trochu náročnější a především si musíte počkat delší čas na první květy.

Semena levandule vyséváme do misky či truhlíku a nádobu umístíme v interiéru s pokojovou teplotou okolo 20 °C. Rostlinky vyklíčí za 3 až 4 týdny. Mladé rostlinky poté přesadíme do menších květináčků či sadbovačů.

Pokud se však chcete těšit kouzlu levandule a nechcete čekat, můžete si zakoupit některý z výše uvedených druhů, který je vhodný pro pěstování v interiéru. Levandule není jen rostlinou určenou pro zkrášlení exteriéru a oživením zahrady. Kouzlo levandule a navození francouzské atmosféry si může dopřát i ten, kdo nemá zahradu či je frankofilem a rád se obklopuje vším, co náleží k malebné Francii.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář