trávník

Jak vybrat správnou travní směs a jak se bránit chorobám trávníků

Chystáte se na jaře založit trávník, anebo třeba obnovit ten stávající, který dostal kvůli loňskému suchému a horkému létu zabrat? Pak určitě věnujte pozornost výběru kvalitní osevní směsi, abyste nebyli nakonec nemile překvapeni kvalitou, respektive spíše nekvalitou trávníku.

Jaké travní směsi existují

Na trhu se můžete setkat s okrasnými travními směsmi, rekreačními travními směsmi a hřišťovými travními směsmi. Kromě toho však existují i speciální směsi, jako jsou např. travní směsi na golfová hřiště nebo luční travní směsi.

Okrasné travní směsi

Okrasné travní směsi doporučujeme všem, kteří mají zahradu zejména na okrasu, po trávníku se nebude příliš šlapat či hrát venkovní hry apod. Tyto směsi pak vytvářejí hustý trávník nízkého vzrůstu a obsahují odrůdy lipnice luční, dále pak nejrůznější druhy kostřav a psineček luční.

Rekreační travní směsi

Něco mezi okrasnými a hřišťovými směsmi je rekreační travní směs. Trávník vypadá hezky esteticky a přitom je dostatečně odolný, aby snesl nějaké to šlapání nebo i hry s dětmi a zvířaty. Základním složením jsou opět kostřavy, ale doplněné jílkem, lipnicí a metlicí trsnatou, které mu dodávají právě značnou odolnost.

poškozený trávník - Jak vybrat správnou travní směs a jak se bránit chorobám trávníků

Hřišťové travní směsi

Hřišťové travní směsi již musejí snést i dlouhodobou a častou zátěž hraní, např. fotbalu. Skládají se tedy především z odolných trav, jako je jílek, lipnice a metlice. Jestliže víte, že budete na zahradě opravdu často a budete ji využívat spíš jako hřiště než k pasivní rekreaci, vyplatí se zakoupit tuto travní směs.

Nejčastější choroby trávníků

A kvalitu směsi vybírejte i podle toho, aby trávy byly odolné vůči následujícím dvěma nejčastěji se vyskytujícím chorobám trávníků: plísni sněžné a palušce travní. Obě tyto choroby se projevují nejvíce na jaře, kdy taje sníh, a způsobují nevzhledná „vypálená“ kola v trávníku. Velmi dobrou rezistenci vůči plísni sněžné mají bojínky, naopak náchylné jsou lipnice a psinečky. Palušce travní podlehnou všechny druhy trav, a to zejména v mladém věku. Chorobám můžete předcházet především tím, že budete trávník čistit od nečistot (podzimní listí), nebudete jej na podzim hnojit dusíkatými hnojivy, a jakmile zjistíte plíseň, okamžitě zasáhnete vhodnými chemickými prostředky (Heritage, Rovral Aquaflo).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít