papája

Papája je nejen sušená pochoutka. Čerstvá se hodí do salátů, marmelád, kompotů a ovocných nápojů

Papája je jedním z druhů exotického ovoce, které nejen skvěle chutná, ale také vás překvapí svým dalším využitím. Pro pěstování v našich podmínkách se sice bohužel moc nehodí, ale můžete se na ni zajet podívat do některé z botanických zahrad.

Jak papája vypadá

Plody papáji jsou oranžové a podle kultivaru mohou být kulaté, oválné i hruškovité. Váží od 0,5 kg do 10 kg. Dužina je sladká a šťavnatá, v barevném spektru od žluté až po červenou. Uprostřed plodu se nachází velké množství semen, která však nejsou jedlá – mají palčivou, štiplavou chuť.

papája strom - Papája je nejen sušená pochoutka. Čerstvá se hodí do salátů, marmelád, kompotů a ovocných nápojů

Papája

Co papája obsahuje

Papája obsahuje velké množství vody – a 80 %, dále pak bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamín C, B6 a karoten, draslík, sodík, vápník, mangan a fosfor. Je vhodná do dietního jídelníčku, ale i pro sportovce k doplnění tekutin a stopových prvků po sportovním výkonu, navíc posiluje obranyschopnost organismu a zbavuje tělo toxinů.

Jak se papája konzumuje

Papája se konzumuje čerstvá, do salátů, je možné z ní vyrábět marmelády, kompoty, šťávy i ovocné nápoje. Zajímavostí je, že ze semen se kvůli jejich palčivosti vyrábí náhražka pepře. V zemích původu (Střední Amerika, tropická oblast) se z mladých listů vaří špenát.

jídlo - Papája je nejen sušená pochoutka. Čerstvá se hodí do salátů, marmelád, kompotů a ovocných nápojů

Jak je to s dovozem a skladováním

Dovoz papáji je náročnou záležitostí, protože se rychle kazí či poškodí. Proto se papája nejčastěji dováží sušená a proslazená.

Pozor na latex v těhotenství!

Celá rostlina včetně nezralých plodů obsahuje latex, který se získává pro lékařské účely (má protizánětlivý účinek), i do žvýkaček a pro zpracování v kosmetice. Obsahuje však i látky, které mohou vyvolat potrat, a proto se papája nedoporučuje těhotným ženám!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář