srub

Dřevo je stále velice oblíbený stavební materiál. Dřevostavby v minulosti a dnes

Přemýšlíte o tom, že byste si na zahradě postavili malou roubenou chatku nebo přímo jednogenerační domek? Zajímá vás, jak se stavěly dřevostavby za časů našich předků, a v čem se od nich liší ty veskrze moderní? Uvažujete o tom, že byste si také pořídili pěkný srubový domek nebo víkendovou chatku? Pak určitě čtěte dále. Ukážeme vám, proč je dřevo jako stavební materiál stále oblíbené a kam sáhnout pro osvědčené vzory.

Dřevostavby mají v Evropě dlouhou tradici. Najdeme je v našich horách i na dalekém severu, kde se mohly nejlépe osvědčit jejich unikátní konstrukční vlastnosti. Dřevo je pružný a odolný materiál, který si poradí i s tím nejextrémnějším počasím. Své obyvatele dokáže v zimě udržet v teple (věděli jste, že průměrná srubová chatka se dá vytopit na příjemnou teplotu za méně než půl hodiny?) a v létě jim naopak poskytne příjemný chlad.

Malá exkurze do historie

Možná si ještě ze starých filmů pamatujete na to, jak se stavěly klasické roubenky. Velké klády ze smrkového či dubového dřeva se kladly na sebe v předem stanoveném pořadí a spáry mezi nimi se zamazávaly hlínou a utěsňovaly mechem nebo tlustými provazy.

chata - Dřevo je stále velice oblíbený stavební materiál. Dřevostavby v minulosti a dnes

Moderní srubové chatky a domy si dokáží poradit lépe. O vynikající těsnění, optimální návaznost a vysokou pevnost srubových stěn se stará dvojité případně trojité drážkování na jednotlivých kládách, pojištěné jejich vzájemných spojením za pomoci dřevěných zámků.

Moderní technologie přinášejí celou řadu výhod

Klasické dřevostavby měly také spíš menší okna, aby jejich prostřednictvím ven zbytečně neutíkalo teplo. V dnešní době moderních technologií zastoupených odolným dvoj či trojskly je i toto opatření zbytečné. Moderní bydlení v dřevostavbě v sobě spojuje unikátní klima těchto staveb se světlostí a vzdušností moderní doby. Ať už tedy hledáte pouze praktický kout pro své koníčky, nebo pátráte přímo po útulném a rychle hotovém bydlení, nebojte se sáhnout právě po dřevostavbách.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít