Dvouzubec je bylinka, která ke svému životu potřebuje hlavně dostatečnou vlhkost. U nás rostou původní tři druhy této rostliny a další jsou pak zavlečeny třeba ze Severní Ameriky (např. dvouzubec černoplodý).
Jak dvouzubec vypadá
Dvouzubec trojdílný (Bidens tripartita) je jednoletá rostlina vzpřímeného vzrůstu, která dorůstá až 60 cm. Silně se větví a lodyha má červeno-hnědou barvu. Květní lůžko obsahuje až 55 trubkovitých květů, které jsou velmi drobné. Plodem je nažka, jejíž zajímavostí jsou háčky, které se zachytávají o srst zvířat nebo i o oděv člověka, a tak se šíří do okolí.
Kde dvouzubec roste
Dvouzubec trojdílný roste původně v Evropě a střední a východní Asii. Odtud se však rozšířil do Severní Ameriky a Austrálie. Vyžaduje půdy s vysokou zemní vlhkostí, roste tedy především na březích řek, rybníků, jezer, můžeme jej najít na dně vypuštěných rybníků i na zamokřených polích.
Co se sbírá
Jako léčivá se sbírá kvetoucí nať, která se suší. Je potřeba ji sušit v malých vrstvičkách, aby se neznehodnotila například plísní. Obsahuje flavonoidy, minerální látky (mangan), třísloviny, silice, hořčiny a vitamín C.
Na co se používá
Bylinka má schopnost urychlovat metabolismus, což se může hodit při redukčních dietách, dále zlepšuje funkci nadledvinek a podporuje krvetvorbu. Čaj z bylinky se používá při onemocnění jater, ledvin, žlučníku nebo slinivky, působí protizánětlivě, močopudně, potopudně, je to účinné antirevmatikum, antialergikum, a používá se dokonce na zmírnění negativních dopadů chemoterapie. Zevně se používá nejlépe jako tinktura, a to na kožní vyrážky, ekzémy, lupénku, při tvorbě lupů nebo vypadávání vlasů.
Hlavní výhoda
Bylinka je velmi šetrná k našemu organismu a nemá prakticky žádné vedlejší účinky.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz