Zpracování velké úrody padavčat do jablečného moštu se zdá být jako velmi dobrý nápad. Co si však počít s patnácti lahvemi, když už po té třetí mají všichni členové rodiny té nasládlé pochoutky plné zuby? Poradíme vám, jak si skvělého čerstvého moštu užívat ještě dlouho po sezóně.
Máte velký mrazák? Svěřte ho ledu!
Vylisovaný mošt jednoduše naplňte do menších pet lahví. Předem je propláchněte teplou vodou, moštem je naplňte do 7/8. Lehce vytlačte vzduch a pevně uzavřete víčkem. Mrazák zapněte na maximum, alespoň na chvíli. Čím rychleji mošt zmrzne, tím více cenných živin si zachová.
Při rozmrazování použijte opačný postup. Mošt dejte do lednice nebo za chladné okno a počkejte, dokud se všechny krystalky ledu úplně nerozpustí. Mošt spotřebujte nejlépe ihned, nejdéle však do dvou dnů. Nevypitý samozřejmě uchovávejte v lednici.
Pokud nemáte dostatečně velký mrazák, ale rozumíte si se zavařovacím hrncem, připravte si teploměr. Mošt nalijte do skleněných lahví, které jste předtím důkladně vymyli horkou vodou. Nalijte mošt a dobře uzavřete. Hrdlo i víčko můžete potřít vysokoprocentním alkoholem. Sterilujte asi 12 minut při 90°C.
Nechte pomalu vychladnout. V žádném případě nezchlazujte šokově, abyste mohli láhve rychleji uložit do spíže! Sterilovaný mošt vydrží v temnu a chladu i rok nebo více. Otevřený spotřebujte do tří dnů.
Jak uchovávaly jablečný mošt naše babičky? Použily křen!
Pro děti tato varianta příliš vhodná není. Ať chcete nebo ne, křen bude v moštu vždy trochu cítit. Na jeden demižon vám bude stačit vrchovatá lžíce nastrouhaného křenu. Neslibuje si od tohoto způsobu však stejnou výdrž jako u sterilace. 5-6 měsíců bývá maximum, poté je třeba přidat další křen. Takový mošt už se však hodí jen pro otrlé strávníky.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz