výsev t

Dodržovat osevní postup je důležitější, než se zdá. Naplánujte si jej během zimních měsíců

Jste-li zahrádkářem tělem i duší, pak je vám jistě líto, že se během zimy nemůžete na zahradě plně realizovat. Co kdybyste tedy zkusili s papírem a tužkou nakreslit náčrtek záhonů a vymyslet takový osevní postup, který by vám zajistil nejlepší sklizeň v příštích letech?

Co je to osevní postup

Osevní postup znamená efektivní střídání plodin na jednotlivých záhonech tak, abyste dodrželi jak doporučené lhůtu pro přestávky mezi pěstováním jednotlivých plodin, tak i rozmístění plodin, které se k sobě hodí, nebo naopak nehodí.

Základní pravidla správného osevního postupuvýsev 2 - Dodržovat osevní postup je důležitější, než se zdá. Naplánujte si jej během zimních měsíců

  1. Nevysazovat hned po sobě stejný druh zeleniny nebo příbuzný druh zeleniny (tj. nejen nevysazovat česnek po česneku, ale také ne česnek po cibuli nebo pórku).
  2. Smíšené kultury rostlin, které se k sobě hodí, jsou vždy lepší než velké monokultury. A protože každá plodina obohatí půdu jinak, i možnosti kombinování takových plodin v následujících letech jsou mnohem pestřejší než u monokultur. Pěstujte např. na jednom záhonu okurky s celerem, nebo rajčata a salát.
  3. Zeleninu střídejte s ovocnými rostlinami (jahodníky), okrasnými rostlinami i brambory.
  4. Dodržujte doporučené přestávky pro pěstování rostlin na stejném místě. Nejdelší přestávky v tomto ohledu potřebuje chřest (10–12 let). Středně dlouhé přestávky potřebuje cibule, hrách, okurka aj. (4–5 let). Nejkratší přestávky vyžaduje kozlíček polníček, salát, špenát aj. (1–2 roky).

Následky špatného osevního postupu

Když si nevytvoříte žádný plán osevního postupu anebo sázíte stejné plodiny na stejné místo několik let, dostaví se následky v podobě menší sklizně, častějšího výskytu chorob a opakujícího se výskytu stejných škůdců.

Nepodceňujte tedy osevní postup a plánujte osázení a osetí zahrady i na několik let dopředu. Doporučujeme také plánky uschovat, abyste je později dokázali porovnat s výsledky a odhalit případné chyby a nedostatky.

výsev - Dodržovat osevní postup je důležitější, než se zdá. Naplánujte si jej během zimních měsícůNákres osevního postupu pro středně velkou zahradu s dodržením sázení vhodných plodin vedle sebe. V dalším roce zůstanou jahody a bylinky na svém místě, ale ostatní plodiny budeme točit tak, aby se na stejné místo dostaly cca za 3–4 roky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít