rajřata v zimě t

Zkuste si vypěstovat vlastní rajčata v zimě

30.11.2018
9 710 Zobrazení

Máte rádi rajská jablka? Ta kupovaná v obchodě jsou zejména v zimním období bez chuti. Dopřejte si vlastní a v té nejlepší bio kvalitě. Však zakoupená rajčata se ihned kazí, nejsou ani levnou záležitostí. Zkuste pěstování rajčat. Vlastní rajčata si můžete vypěstovat v bytě i přes zimu.

Pochutnat si na sklizni rajských jablek v zimě je reálné. Je nutné se však tomu více věnovat a poskytnout rostlinám potřebné podmínky. Jedná se především o nezbytné světlo.

Podstatou je dostatek světla a kvalitní zemina

Při pěstování v interiéru je nutné, aby rostlinám byl jednoduše prodloužen den. A ten je v zimě právě krátký. Rostliny rajčat potřebují teplo a světlo po dobu 14 hodin. Důležitá je kvalitní zemina, kterou je nutné vylepšit hnojením, jenž je určeno pro tyto rostliny.

Můžete zkusit některou z keříčkových odrůd pěstovat doma za oknem. Postačí si připravit květináč s potřebnou zeminou a vysít semínka. Jakmile rostliny dorostou zhruba do výšky 7 centimetrů, je zapotřebí je přesadit do větší nádoby, která bude hluboká, aby se tam vešel dostatek zeminy s živinami. Zaléváme v dostatečném množství, ale ne tolik, aby neuhnily kořínky rostliny. Jestliže se rostliny vytahují do výšky, zaštípneme vrchol, aby se keřík rozrůstal do šířky.

Osvědčený způsob pěstování v boxechrajče - Zkuste si vypěstovat vlastní rajčata v zimě

Zárukou úspěchu a lepší alternativou v rámci pěstování rajčat v bytě je využití pěstebních boxů. Jsou k dostání v každém lépe zásobeném květinářství. Na trhu jsou samostatné boxy i celé sestavy pro domácí pěstování. Do boxu se používají květináče, které umožňují rostlinám dýchat a mají potřebné otvory pro odvodňování.

Ideální jsou květináče zhruba 15 centimetrů vysoké. Do nich vysejte semínka do hloubky okolo 0,5 centimetru. Zeminu je nutné udržovat vlhkou. I zde platí, že jakmile rostlina doroste do výšky okolo 7 centimetrů, je zapotřebí ji přesadit do větší nádoby. Když se sazenice uchytí a zdárně rostou, je možné použít i hnojivo speciálně určené pro rajčata. Pro efektivní pěstební účinky a zdárnější růst rostliny je důležitá teplota. Nejen vyšší teplota, ale také umělé osvětlení, které lze poskytnout prostřednictvím širokospektrální LED diody.

Nejbohatší zdroj antioxidantu

Rajčata jsou nejen chutnou zeleninou, kterou můžete konzumovat samotnou, ale rovněž nabízí mnohostranné využití v kuchyni. Proč zahrnout do svého jídelníčku? Zelenina, která udržuje zdravé kosti, obsahuje vitamín K. Rajčata působí proti sraženinám. V rámci pravidelné konzumace dochází k regulaci krevního tlaku, dále je udržována správná funkce nervového systému. Velmi pozitivní účinek je v rámci snížení hladiny cholesterolu. A v neposlední řadě mají rajčata vliv na zdravý zrak. Pomáhají snížit riziko očních chorob, mezi které náleží i šedý zákal.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít