svazita zahrada

Jak zpevnit svah? Osaďte ho dřevinami.

Máte svažitou zahradu a chcete, aby i ta vypadala dobře? Řešením jsou stromy a keře, které svými kořeny zpevní svažitý terén, zabrání erozi, zadrží vodu a odolají i prudkým lijákům. Vytvoří zajímavý dekorační prvek, poskytnou stín a třeba i sklizeň jedlých plodů.

 Jaké dřeviny jsou vhodné?

Dobrým typem jsou růže, odolné a určené do sadu. Mají krásné květy, nejsou náročné na pěstování a nevyžadují prořez.

Z okrasných keřů vybírejte například tavolník, dřišťál, brslen, kručinku. Vytvoří barevný a zajímavý prvek svahu.

Vybírejte i keře poskytující plody. Rakytník, trnka, líska, hloh.

Pokud se rozhodnete pro jehličnany, zvolte borovici kleč, jalovec polehlý, jalovec chvojka, tis červený. Větší plochy můžete osadit břízami, jilmy, habry.

Jaký je postup?svazita zahrada - Jak zpevnit svah? Osaďte ho dřevinami.

Je potřeba vyhloubit do svahu kapsy, do kterých dáte kvalitní zeminu smíchanou s kompostem. Než vysazené dřeviny pustí kořeny, je třeba kapsy zpevnit, k tomu vám poslouží pružné pruty (líska, vrba), které připevníte ke svahu kolíky. Sklon kapes by měl být ke svahu. Zajistíte stabilitu rostliny a efektivně zadržíte vodu. Vytvořené schůdky mohou posloužit i vám, zvláště ve velmi prudkém svahu. Z níže umístěných schůdků se budete dobře dostávat do vyšších poloh.

Pokud chcete zabránit růstu plevelu, doplňte svah o netkanou textilii. Nehodí se ale v případě, pokud máte svah osázený půdopokryvnými keři. Ty by se nemohli dále šířit. Navíc, pokud se stane, že vám úplně nezaroste, stane se rušivým prvkem.

 Schůdky jako pomocník i okrasa

Zvažte vybudování schůdků ve svahu, nejen, že se budete lépe pohybovat ve svahu, ale jsou i vítaným designovým prvkem. Ať už vyberete kamenné, dřevěné nebo z cihel, dbejte i na bezpečnost, zvláště kamenné by měly být dostatečně pevné.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář