jahody

Čím je nebezpečný roztočík jahodníkový a jak proti němu bojovat

Ačkoliv roztočík jahodníkový je tak malý brouček, že jej okem nespatříte, patří mezi přední škůdce jahod. Nejdůležitější je prevence, protože ostatní prostředky buď nejsou schválené, anebo nejsou stoprocentně účinné.

Co je roztočík jahodníkový

Roztočík jahodníkový je maličký roztoč bílé barvy, který vypadá jako pavouček, jeho délka nepřesahuje 0,3 mm. Mívá sklovitý vzhled a tělo připomíná zašpičatělou elipsu – to vše byste však viděli jedině tehdy, kdybyste dali broučka do mikroskopu.

Čím škodí

Roztočík škodí zejména tím, že napadá srdíčka mladých listů, ty jsou pak zkroucené a nevyvíjejí se. Samotný jahodník by takto napadený uhynul do tří let. Roztočík se šíří sadbou – takže nikdy z nemocných jahodníků nepoužívejte sazenice.

Prevence

Při nákupu sazenic jahodníku v obchodě si důkladně prohlédněte, zda nemají poškozené mladé výhonky a listy. Při sadbě z vlastních jahodníků udělejte totéž. Protože brouček má rád teplo a vlhko, sázejte jahodníky dostatečně daleko od sebe, ať se nezapařují. Také pomůže nehnojit příliš dusíkem (dusíkatými hnojivy). Zálivka je nejlepší ke kořenům, nikoliv na listy. Někdy se doporučuje posekat po sklizni (na podzim) listy jahodníku, avšak velký užitek to nepřináší, protože přes zimu stejně cca 90 % roztočíků zahyne.

roztocik - Čím je nebezpečný roztočík jahodníkový a jak proti němu bojovat

Zdroj foto: de.wikipedia.org

Boj se škůdcem

Boj s tímto škůdcem je během na dlouhou trať. Proti roztočíku totiž nejsou schváleny žádné pesticidy. Používají se tedy například akaricidy (prostředky proti sviluškám), jako je Vertimec, Floramite atd. Je potřeba provést jeden preventivní postřik na jaře a pak alespoň další 2 po sklizni.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít