jahody

Co byste měli vědět, než si vyberete jahodníky do zahrady

Vzhledem k tomu, že existuje kolem 30 odrůd jahod, je opravdu z čeho vybírat. Jak ale zvolit odrůdu, která bude dobře růst a plodit zrovna v té vaší zahradě? Nejprve si odpovězte na následující otázky?

Jahodník jednou plodící, stáleplodící, nebo snad měsíční jahůdky?

Převážná většina jahodníků plodí jen jednou za sezonu, a to během června (Senga Sengana, Dagmar, Karmen…). Mezi odrůdami u nás dostupnými jsou však i tzv. stáleplodící jahodníky, které poskytují úrodu dvakrát – první začátkem léta, druhou koncem léta/začátkem podzimu (Ostara, Lidka…). A pak si ještě můžete vybrat drobné měsíční jahůdky, které však plodí hojně a často až do prvních mrazíků (např. Rujana).

jahoda - Co byste měli vědět, než si vyberete jahodníky do zahrady

Jahody

Jakou půdu a stanoviště jahodník potřebuje?

Většina jahodníků potřebuje pro správný růst a bohatou úrodu teplé a slunné stanoviště, nižší nadmořskou výšku a propustnou půdu s dostatkem živin. Ovšem např. odrůda Dagmar je vhodná i do vyšších poloh a nevadí jí ani těžší půda. Měsíční jahody zase můžeme vysázet hustěji jako půdopokryvné trvalky a snesou i polostín, i když úroda nebude tak vysoká.

 

Jaká je odolnost jahodníků vůči různým chorobám?

U jahodníků jsou nejčastějšími chorobami houbovité choroby, plísně (plíseň šedá) nebo skvrnitost listů. Velmi odolná je opět odrůda Dagmar, dále pak Karmen, Redgauntlet, středně odolné jsou odrůdy Tenira a Lidka, plísní šedou nejčastěji trpí Senga Sengana a na skvrnitost listů je náchylná měsíční odrůda Rujana.

jahodník - Co byste měli vědět, než si vyberete jahodníky do zahrady

Jahodník

Jsou plody vhodné pro přímý konzum a/nebo pro zpracování?

U měsíčních jahod je jednoznačně vhodné využít plody pro přímý konzum, maximálně můžeme část plodů použít do marmelád, pokud je smícháme s jiným vhodným ovocem. Pro přímý konzum se hodí i stáleplodící Ostara, nebo odrůda Zefyr či Gorella. Ostatní odrůdy jsou více méně vhodné k obojímu využití (Dagmar, Induka, Senga Sengana…).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít