Přestože je všeobecně bambus spojen s Asií, avšak rostlině se daří i v Americe, nachází se nejen v nížinách tropických či subtropických oblastí, ale odolné druhy rostou i ve vyšších nadmořských výškách. Bambus je rozhodně obdivuhodnou trávou mající stébla pevná jak ocel. Bambus je nejen ozdobný, ale také půvabný svými listy šumícími ve větru. Výhodou je, že existují určité druhy, které můžete pěstovat na zahradě.
Cesta z teplých krajin do Evropy
Bambus se prvně objevil v Evropě v 18. století. Byl dovezen mořeplavci, kteří přiváželi tropické rostliny i koření z Asie do Holandska, Portugalska a Anglie. Později si našel odsud cestu i k nám.
Přestože je bambus z teplých krajů, je reálné jeho úspěšné pěstování i v našich podmínkách. Samotné pěstování není ani náročné, ale má však jisté zvláštnosti. Pozitivní zajisté je, že bambus zvládá mráz, ale vadí sucho. Pokud půda v zimě zmrzne, rostlina trpí nedostatkem přísunu vláhy a může zajít. Tomu lze předejít ochranou, tj. listím či mulčovací kůrou a zálivku poskytovat rostlině i v zimním období.
Vhodné druhy pro pěstování na zahradě
V podmínkách mírného pásu se dobře daří rodům, jako je phyllostachys, pleioblastus či sasa. Pokud byste chtěli více okrasný keř než klasické bambusové tyčky, můžete zkusit sazenice z rodu fargesia, které rostou v trsech a nerozrůstají se okolo.
Ohledně půdy, ta by měla být spíše neutrální až mírně kyselá a propustná. Při výsadbě je možné do zeminy přidat také kompost či chlévský hnůj. Naopak bambusu se nedaří v jílovité půdě. První dva roky po vysazení je nezbytné poskytnutí pravidelného přísunu vláhy, pozor však na přemokření kořenů. Rostlina nesmí stát v bažinatém místě. V horkých letních dnech nesmí kořeny vyschnout, je třeba nezapomínat na pravidelnou zálivku.
Vhodné je světlé stanoviště, kde je bambus chráněn před ostrým sluncem i větrem. Rostlina nesnáší vítr a potřebuje být v závětří. Nevyhovující je severní strana zahrady. Bambus rovněž potřebuje živiny a zejména dusík. Hnojení se provádí hned brzy na jaře organickým či průmyslovým dusíkatým hnojivem. Avšak nic se nesmí přehánět, neboť pokud by dusíku bylo příliš, došlo by ke slepení nových výhonů či nové bambusové tyče by rostly slabé, křehké. Ideální je zlatý střed.
Kořenová zábrana pro směr růstu
V případě nežádoucího rozrůstání či usměrnění, lze použít tzv. kořenovou zábranu. Jedná se o pevnou a silnou folii, která má dlouhou životnost a především efektivně zabrání, aby se bambus rozrůstal nežádoucím směrem.
Pozitivní stránky pěstování bambusu
Příznivé je, že rostlina doslova roste jako z vody, však se díky rekordní rychlosti růstu bambus dostal do Guinessovy knihy rekordů. Pokud byste chtěli sklízet, tak lze tak po pěti letech od zasazení.
Další příznivým faktem je, že se jedná o poměrně skromnou rostlinu, která toho moc pro pěstování nepotřebuje. Obejde se i bez různých postřiků apod.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mám bambus již několik let. Kdo nechce stále zametat opadající lístky, tak nedoporučuji. Hlavně NE v blízkosti bazénu. Alena
To je pravda. Jsou místa, kde to půdě pokryté bambusovými listy vyloženě sluší a místa, kde je to spíš pro zlost. My jsme měli okolo bazénu Miscanthus (ozdobnici). Kdo by chtěl, existuje i ve variantě ´Nippon´:)