planika

Planika obecná neboli jahodový strom: Vyznačuje se dlouhověkostí a nenáročností na pěstování

Planika obecná, která je známá také pod názvem jahodový strom, plodí netradiční druh ovoce. Plody připomínají liči. Strom pochází ze středomoří a jde o exotickou rostlinu, kterou můžete pěstovat na zahradě či dokonce v květináči.

Charakteristika aneb jak zaručeně poznáte planiku?

planika obecná - Planika obecná neboli jahodový strom: Vyznačuje se dlouhověkostí a nenáročností na pěstování

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Stálezelený strom vyniká svou dlouhověkostí. Na první pohled spíše připomíná vřes. Plody jsou podobné liči, ale chutnají po jahodách. Tento dlouhověký strom má sukovitou, loupavou a zespodu sytě hnědou borku. U nás se pěstuje coby okrasná rostlina. Planika kvete na podzim, ale plody dozrávají až o rok později a jsou velké zhruba 2 cm. Avšak v chladnějších oblastech tyto plody nejsou zdaleka tak chutné, tudíž oceníte planiku pro její krásu. Pokud i tak byste nechtěli nechat plody bez využití, můžete je použít na výrobu džemu, želé či přidat do pečení. Plody se zkrátka u nás nehodí k přímé konzumaci, ale rozhodně je lze i tak efektivně využít. Pravdou také je, že z nich lze i dělat výbornou pálenku.

Tmavě zelené listy planiky jsou tuhé, kožovité se zubatým okrajem. Květy jsou bílé a tvoří laty. A právě z květů se vytváří plody, které dozrávají na jaře následujícího roku. Na stromku se nachází květy i plody zároveň. V průběhu zrání se barva plodů mění od žluté, přes oranžovou až po sytě červenou.

Nejsnadnější a nejčastější způsob množení je semeny. Množit lze i řízky a odnožemi, ty je však třeba odebírat v zimním období. Ideální je tak množení semeny, která velmi snadno zakoupíte na internetu za příznivou cenu.

Jak na zdárné pěstování?

Planika neboli jahodový stromek nepatří mezi náročnou rostlinu na pěstování, tudíž se můžete směle pustit do pěstování. Není potřeba ani žádný speciální substrát, ale vhodná je dobře propustná půda, která bude ve složení písek a jíl. Ideální je teplé místo. Možné je umístit rostlinu na stanoviště, kde převážnou většinu dne svítí slunce. Stejně tak dobře snese planika i polostín. Především v letním období je nutná pravidelná zálivka, nejlepší je měkká a odstátá voda. Vyhněte se použití dešťové vody, ta není pro jahodový strom zrovna vhodná.

V létě je dobré alespoň jednou za dva týdny rostlinu pohnojit, stačí použít univerzální hnojivo. Přestože rostlina nepotřebuje pravidelný řez, pokud byste se z jakéhokoliv důvodu pro něj rozhodli, tak planika velmi rychle opět obroste. Další výhodou je, že rostlina není náchylná na choroby a škůdce.

Otázka přezimování

Tato impozantní dřevina by měla přezimovat v bezmrazé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 5 °C. I když planiku můžete pěstovat v exteriéru, ať už ji dáte na zahradu, balkon, terasu, umístíte do pergoly apod. Na zimu je třeba planiku přemístit do interiéru. Pěstovat lze jahodový stromek i v zimní zahradě.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít