Planika obecná, která je známá také pod názvem jahodový strom, plodí netradiční druh ovoce. Plody připomínají liči. Strom pochází ze středomoří a jde o exotickou rostlinu, kterou můžete pěstovat na zahradě či dokonce v květináči.
Charakteristika aneb jak zaručeně poznáte planiku?
Stálezelený strom vyniká svou dlouhověkostí. Na první pohled spíše připomíná vřes. Plody jsou podobné liči, ale chutnají po jahodách. Tento dlouhověký strom má sukovitou, loupavou a zespodu sytě hnědou borku. U nás se pěstuje coby okrasná rostlina. Planika kvete na podzim, ale plody dozrávají až o rok později a jsou velké zhruba 2 cm. Avšak v chladnějších oblastech tyto plody nejsou zdaleka tak chutné, tudíž oceníte planiku pro její krásu. Pokud i tak byste nechtěli nechat plody bez využití, můžete je použít na výrobu džemu, želé či přidat do pečení. Plody se zkrátka u nás nehodí k přímé konzumaci, ale rozhodně je lze i tak efektivně využít. Pravdou také je, že z nich lze i dělat výbornou pálenku.
Tmavě zelené listy planiky jsou tuhé, kožovité se zubatým okrajem. Květy jsou bílé a tvoří laty. A právě z květů se vytváří plody, které dozrávají na jaře následujícího roku. Na stromku se nachází květy i plody zároveň. V průběhu zrání se barva plodů mění od žluté, přes oranžovou až po sytě červenou.
Nejsnadnější a nejčastější způsob množení je semeny. Množit lze i řízky a odnožemi, ty je však třeba odebírat v zimním období. Ideální je tak množení semeny, která velmi snadno zakoupíte na internetu za příznivou cenu.
Jak na zdárné pěstování?
Planika neboli jahodový stromek nepatří mezi náročnou rostlinu na pěstování, tudíž se můžete směle pustit do pěstování. Není potřeba ani žádný speciální substrát, ale vhodná je dobře propustná půda, která bude ve složení písek a jíl. Ideální je teplé místo. Možné je umístit rostlinu na stanoviště, kde převážnou většinu dne svítí slunce. Stejně tak dobře snese planika i polostín. Především v letním období je nutná pravidelná zálivka, nejlepší je měkká a odstátá voda. Vyhněte se použití dešťové vody, ta není pro jahodový strom zrovna vhodná.
V létě je dobré alespoň jednou za dva týdny rostlinu pohnojit, stačí použít univerzální hnojivo. Přestože rostlina nepotřebuje pravidelný řez, pokud byste se z jakéhokoliv důvodu pro něj rozhodli, tak planika velmi rychle opět obroste. Další výhodou je, že rostlina není náchylná na choroby a škůdce.
Otázka přezimování
Tato impozantní dřevina by měla přezimovat v bezmrazé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 5 °C. I když planiku můžete pěstovat v exteriéru, ať už ji dáte na zahradu, balkon, terasu, umístíte do pergoly apod. Na zimu je třeba planiku přemístit do interiéru. Pěstovat lze jahodový stromek i v zimní zahradě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Kolik stojí Planika