Brusinky si můžete pěstovat na zahradě vcelku snadno, když dodržíte stanoviště a podmínky, které potřebují. Brusinky jsou významné jako plody, které se konzumují čerstvé, dají se zavařovat, a navíc jak plody, tak listy působí proti zánětům močových cest.
Odkud pochází
Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) pochází z celého mírného pásu severní polokoule, najdeme ji tedy v Severní Americe, Evropě i Asii.
Stanoviště
Brusinky potřebují stanoviště na plném slunci či polostínu s rozptýleným světlem. Zdaleka nejdůležitější je ale půda, musí být kyselá – nejlépe s pH 4–5,5. Toho dosáhnete, když do půdy přidáte rašelinu nebo borový mulč. Dobře se bude dařit brusinkám i na břehu zahradního jezírka, mají totiž rády bohatou zálivku.
Pěstování v závěsných košících
Brusinky lze dobře pěstovat i v nádobách nebo závěsných košících, pokud jim budete pravidelně přidávat novou kyselou zeminu a dobře je zalévat.
Prořezávání
Brusinky se docela dost rozrůstají a jejich drobné výhonky by „zaplevelily“ celou zahradu. Na jaře je tedy potřeba brusinky prořezat, aby držely svůj tvar. Brusinky prořezávejte až ve třetím roce pěstování. Kromě bohatšího keříku dosáhnete i bohatší úrody plodů.
Přihnojování
Brusinky můžete přihnojovat kompostem, hnojem i tekutým hnojivem z kopřiv (100 g kopřiv louhujte v 1 litru vody po dobu jednoho týdne).
Sklízení a skladování
Brusinky můžete sbírat průběžně od poloviny léta do podzimu, rozhodně byste je však měli sklidit před prvními mrazíky. Vydrží několik týdnů v lednici, dají se zamrazit, nebo z nich udělejte brusinkový džem.
Pozor: Brusinkám škodí psí i kočičí moč, keřík rychle zhnědne a uhyne. Proto buď zamezte domácím mazlíčkům, aby se k rostlinám dostali, anebo je pěstujte v závěsných košících.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz