cesneky

Co nezanedbat při pěstování česneku, aby byl skutečně zdravý

Pěstovat česnek není příliš těžké, ale přece jen si musíme dát pozor na některá specifika, která s sebou jeho pěstování přináší. Když je budete znát, podaří se vám docílit bohatší a zdravější úrody.

Kde česnek koupit

Abyste měli zaručenu zdravou sadbu, je zapotřebí česnek nakupovat u zkušeného pěstitele, v zahradnictví atd., nikoliv v supermarketu – ostatně tzv. čínský česnek se pro pěstování v našich podmínkách stejně nehodí.

Jaké stanoviště česnek potřebuje

cesnek - Co nezanedbat při pěstování česneku, aby byl skutečně zdravý

Zdroj foto: envato

Česnek potřebuje teplé a slunné stanoviště. Plné slunce mu nevadí, spíše naopak. Má docela rád písčitou nebo hlinito-písčitou půdu, ale můžete ji proložit vyzrálým kompostem, aby dobře zadržovala vláhu. Naopak v příliš těžkých půdách se česneku dařit nebude.

Výsadba česneku

Měl by projít chladnějším obdobím roku, proto je jeho výsadba nejlepší buď ještě na podzim, aby v zemi přečkal zimu, nebo na konci zimy. Před výsadbou se doporučuje stroužky namořit proti plísni, hnilobě, dalším chorobám a škůdcům. Můžete si vybrat buď chemické prostředky na bázi síry, jako je Sulka, nebo více přírodní hypermangan.

Péče 

Jakmile vyrazí, potřebuje zejména v suchých dnech zálivku. Zalévejte ke kořínkům, nikoliv na list. Používejte odstátou nebo dešťovou vodu. Česnek také potřebuje plít, protože plevel mu odebírá důležité živiny. Můžete při pletí používat motyčku, ale dbejte na to, abyste nepoškodili paličky – jakékoliv poškození znamená větší náchylnost k chorobám.

Sklizeň a skladování

Česnek má tu výhodu, že jej můžete podle potřeby sklízet od jara až do konce léta. Zralý česnek poznáte podle toho, že mu začnou žloutnout listy. Při sklizni můžete použít rýč, ale ještě vhodnější jsou rycí vidle. Zapichujte je do země v dostatečné vzdálenosti od paliček, protože poškozené paličky by vám dlouho nevydržely. Je ho potřeba nechat vyschnout. Ideální je po sklizni ostříhat česneku kořínky a stonky zkrátit na 20 cm a zavázat do kytek. Potom zavěsit na vzdušné, chráněné místo a nechat aspoň 14 dní vysychat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář

1 × four =