zlaty jasan

Pořiďte si do zahrady převislý zlatý jasan

Zlatý jasan: Obyčejný jasan si také můžete do zahrady pořídit, ovšem pouze tehdy, máte-li zahradu opravdu velkou. Jeho menší kultivar se žlutými listy ale zkrášlí i menší zahradu a nároky na půdu i péči jsou opravdu minimální.

Zlatý jasan

Zlatý jasan neboli Fraxinus excelsior „Aurea Pendula“ je převisle rostoucí kultivar, který by mohl dorůst až 15 m výšky, avšak v našich podmínkách dorůstá od 5 do 8 metrů. Roste jen velmi zvolna. Větve visí dolů v širokých obloucích a vytvářejí deštníkovitý tvar celého stromu. Větve jsou zlatožluté a na jaře raší stejně zbarvené listy. Na podzim pak listy zcela zežloutnou.

Jaké stanoviště jasan potřebuje

Jasan potřebuje slunné nebo polostinné stanoviště. Snese téměř jakoukoliv půdu od písčité až po těžkou jílovitou, má raději mírně kyselou, čehož docílíte přidáním rašeliny. Potřebuje dostatečnou zálivku, zejména hned po vysazení.

jasan zlaty - Pořiďte si do zahrady převislý zlatý jasan

Foto: Jean-Pol GRANDMONT / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Zajímavost

Tento typ jasanu nekvete.

Mrazuvzdornost

Jasan je odolný a vydrží i větší mrazy. Uvádí se mrazuvzdornost až do -35 °C.

Uplatnění v zahradě

Jasan je vzhledem ke svému vzrůstu a zbarvení předurčen k tomu, aby byl nádhernou solitérou v zahradě nebo v parku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář