destova voda

5 rad a tipů, jak využívat vodu k zalévání na vaší zahradě

Každá zahrada na světě potřebuje velice důležitou věc – a to dostatečnou vláhu. Jenže využití vody může být především v letních měsících opravdu obtížné. Proto přinášíme rovnou pětici rad, jak využívat vláhu v létě efektivně a správně.

Zachytávejte dešťovou vodu

První je potřeba vodu pochopitelně zadržet, a to se nejlépe dělá v případě té, která nám na hlavu padá přímo z nebes. Někdy stačí jen okapy na chatce a barely, kam voda nakonec stéká. U velkých pozemků se pak vyplatí investovat i do absorpčních zařízení.

Vlastní studna dokáže problém vyřešit

A neustálý nedostatek vody v posledních létech se dá dobře vyřešit například i ražením vlastní studny. Jedná se sice o nákladnější investici, ale spodní voda je celoročně nejstálejším zdrojem vláhy, a proto vás nezradí. Jen pozor na to, že v případě vlastních zdrojů se vyplácí pravidelně dělat rozbory nezávadnosti. Pokud potřebujete otestovat vodu v Praze a blízkém okolí, tak mrkněte na webové stránky Moni.cz.

zelenina - 5 rad a tipů, jak využívat vodu k zalévání na vaší zahradě

Zdroj foto: visualhunt.com

Nikdy záhony nepřelévejte

Samotné zalévání se pak může zdát jako jednoduchá třešnička na dortu, jenže právě při něm se dá zásadní chyba. Ani ve vysokých teplotách se nesnažte nutně držet jakékoliv rostliny utopené v louži vody. Vláha sice déle vydrží, ale rostliny neuzpůsobené pro toto prostředí pak velice často napadají plísně od kořenů.

Je vhodné zalévat především večer

Přes den se do toho slunce dokáže pořádně opřít, a právě proto mají mnozí zahrádkáři paniku ze spálené úrody a neustále kropí i během raného odpoledne. Není to žádná zásadní chyba, ale velké plýtvání. Občas můžete kytky překropit, ale prostor pro kvalitní zalévání si vždy nechávejte až na večer a noc, kdy se vláha v nízké teplotě, a především bez slunce drží mnohem déle.

Nebojte se zalévat i v chladnu

Spousta zahrádkářů také dokáže říci, že v polovině září není potřeba zalévat. Vždyť už je chladno. Jenže může se také stát, že je chladno… ale slunce i tak přes den svítí a vody moc nespadne. Snažte se proto určovat intenzitu zalévání především podle vláhy v půdě a nikoliv jen podle počasí.

——————–Komerční článek——————

Štítky
,

Jako redakce portálu sazenicka.cz přinášíme pro naše čtenáře články, informace zejména pro milovníky pěstování a zahradničení. Připravili jsme rovněž databázi rostlin, kterou pro vás pravidelně aktualizujeme.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít